Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) Genel Direktör Yardımcısı Francesco Bandarin’le buluşan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, UNESCO’dan destek istemişti.

UNESCO, AYASOFYA'DA OKUNAN EZANDAN RAHATSIZ


Amanatidis’le ortak basın toplantısı gerçekleştiren Bandarin de UNESCO’nun kararının kesin olduğunu ve bunu daha da kesinleştireceklerini ifade etti.

Ayasofya’nın UNESCO Dünya Mirası listesinde yer aldığına vur yapan Bandarin, “Bu ilk kez yaşanmıyor, Türk hükümetine Ayasofya’nın dünya mirası olarak kalması gerektiğini daha önce de belirttik, bunu yineleyeceğiz” dedi.

KADİR GECESİ AYASOFYA'DA İDRAK EDİLECEK

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri eski başkanları Prof. Dr. Süleyman Ateş ve Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'nun katılacağı özel Kadir Gecesi programı, Ayasofya'da dualar ve tekbirlerle idrak edilecek.
Alınan bilgiye göre, TRT Diyanet'te yayınlanan "Bereket Vakti Ayasofya" isimli programın Kadir Gecesi özel yayınında Ayasofya Camisi içinde Kur'an-ı Kerim, tekbir ve ezan sesleri yükselecek.

Görmez, Ateş ve Bardakoğlu'nun konuk olarak katılacağı programda, Türkiye'nin en seçkin Kur'an okuyucuları, Uluslararası Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmasında derece alan hafızlar Kur'an okuyacak.

Program, Ayasofya'dan 2 müezzinin canlı olarak çift ezan okumasıyla son bulacak.

"Bereket Vakti Ayasofya Kadir Gecesi Özel" programı, Ali Bektaş'ın sunumuyla bu gece saat 00.00'da TRT Diyanet'te başlayacak.