Uzaya çıkma hevesi ve heyecanı ile astronomi okuyan ve atanamayan Batmanlı Mahmut Tekeş, inşaatlarda çalışmaya başladı. Türkiye’nin 2’nci Astronomi Derneği’nin lideri olan ve çatı işleri ile ilgilenen Tekeş, “Aya çıkmayı düşünüyordum fakat şuan sadece çatılara kadar çıkabiliyorum” dedi.

‘’AYA ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORDUM FAKAT ŞUANDA SADECE ÇATILARA ÇIKABİLİYORUM’’

Batman’da küçük yaştan beri astronot olma ve aya çıkma hevesiyle yaşayan Mahmut Tekeş, umutlarının peşinden koştu. Tekeş, büyük hayallerle okuduğu İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldu. Türkiye’nin 2’nci Astronomi Derneği’ni kuran ve başkanlığını yapan Tekeş, onbinlerce kişiyi uzay ile ilgili eğitim veriyor.. Halen derneğin başkanlığını yapan Tekeş, geçen seneler boyunca atanamayınca ve hayallerine ulaşamayınca, inşaatlarda amelelik yapmaya başladı. Çatıların bakım ve onarım işlerini icra eden Tekeş, halen aya çıkma umuduyla yaşıyor.

‘’ŞUAN SADECE ÇATILARA ÇIKIYOR’’

Astronomi branşında  atamaların yok denecek kadar az olduğunu ifade eden Tekeş, “Bununla birlikte önceden bu bölümden mezun olanlar formasyon sonrası fizik ve matematik öğretmenliği yapıyordu ancak bu olay yasal düzenle ile kaldırıldı.