Avusturya'nın Skandal Bozkurt Kararına Dışişleri Bakanlığı'ndan Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığı Avusturya'da kabul edilen Sembol Yasası'na sert çıktı. Yapılan açıklamada, "PKK terör örgütünün sembolünün "Bozkurt" sembolü ile bir tutulması skandaldır" denildi.

Avusturya'nın Skandal Bozkurt Kararına Dışişleri Bakanlığı'ndan Sert Tepki

Avusturya'nın Skandal Bozkurt Kararına Dışişleri Bakanlığı'ndan Sert Tepki

Dışişleri Bakanlığı Avusturya’da Sembol Yasası’nın yürürlüğe girmesi hususunda açıklama yaptı.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Avusturya’da mecliste kabul edilen ve yasalaşma süreci sona eren “Sembol Yasası”nın “Bozkurt” işaretini içerecek biçimde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir defa daha şiddetle kınıyoruz.

Bütün ikazlarımıza karşın, Avusturya İçişleri Bakanlığı tarafından anılan yasa çerçevesinde 11 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, ülkemizde yasal bir siyasi partinin sembolü olan “Bozkurt” işaretinin PKK gibi eli kanlı bir terör örgütünün sembolüyle aynı listede olması tam bir skandaldır; popülizmin ulaştığı noktayı göstermesi bakımından da düşündürücüdür.

Avusturya, bu akıl ve mantık dışı kararıyla yalnızca bu sembolü kullanan siyasi parti ve destekçilerini değil, tüm siyaset kurumunu ve meşru siyaset zeminini hedef almıştır.

Avusturya’nın hem ikili ilişkilerimize ciddi etkileri olacak, hem de popülizmi körükleyen çıkmaz sokak siyasetini bırakarak bu yoldan dönmesi beklenmektedir. İlişkilerimizin sağlamlığı ve bağnazlığın yerini aklıselimin alması bakımından bu elzemdir.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->