Avrupa Komisyonu'nda Türkiye'ye Yaptırım Tehditleri Geldi!

Avrupa Komisyonu, Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama ve sondajlama faaliyetinin sürmesi durumunda Türkiye’ye yapılan ekonomik yardımları kesmeyi tartışıyor.

Avrupa Komisyonu'nda Türkiye'ye Yaptırım Tehditleri Geldi!

Avrupa Komisyonu'nda Türkiye'ye Yaptırım Tehditleri Geldi!

Avrupa Birliği (AB), Kıbrıs açıklarında sondajlama çalışmalarını sürdürmesi durumunda Türkiye ile üst düzey iletişiminin büyük bir kısmını askıya alabilir ve sağladığı fonların akışını kesebilir. Bu iki öneri, bugün Avrupa Birliği üyesi ülkelerin temsilcilerinin Brüksel'de gerçekleştirdikleri toplantıda ortaya atılan ve önümüzdeki Pazartesi günü üye devletlerin dışişleri bakanları tarafından uygulamaya konması hedeflenen tekliflerden bazıları. Tartışılan fikirlerin uygulamaya koyulması halinde, önümüzdeki yıl Avrupa Yatırım Bankası tarafından Türkiye'ye yapılacak yardımlarda 146 milyon euro kısıtlamaya gidilebilir. 

Avrupa Komisyonu'nda sunulan teklifte, Avrupa Birliği'nin “Türkiye'nin devam eden ve başlayacak olan ‘yasa dışı' sondaj çalışmaları ışığında Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması ile ilgili devam eden müzakereleri askıya almaya ve bu süreçte üst düzey temaslarda yeni adımlar atmama kararı alacağı” yazıyor. Metnin devamında, “Avrupa Konseyi, komisyonun üyelik öncesi AB fonlarını Türkiye'ye aktarımında 2020 yılından itibaren azaltma teklifini destekliyor. Avrupa Yatırım Bankası, özellikle devlet destekli borçlar, borç verme faaliyetlerini gözden geçirecektir” şeklinde ifadeler bulunuyor. 

Avrupa Komisyonu tarafından sunulan teklif, tüm devlet liderleri ve bakanlık seviyesindeki ziyaretlerin askıya alınmasını bulunduruyor. Konunun hassasiyeti sebebiyle isminin açıklanmasını istemeyen Avrupalı diplomat, birliğin dış ilişkiler servisinin üye devletlere Türkiye ile üst düzey temaslardan sakınmalarını tavsiye edebileceğini söyledi. Avrupalı diplomat, “Türkiye'nin derin denizlerde hidrokarbon keşif ve üretim sektörü, firmaları ile bireyleri hedef alabilir. Gerçi bu konular Avrupa Komisyonu'nun sunduğu teklifte henüz konuşulmadı” ifadelerini kullandı.
 
Toplantıya katılan bir diplomat “Alınacak kararlar yalnızca söz konusu yasa dışı faaliyetlere müdahil olan kişileri hedef alacak. Terörle mücadele ve NATO konularında Türkiye'ye ihtiyacımız olduğu için dikkatli bir şekilde denge kurmaya çalışıyoruz. Bazı üye devletler Türkiye üzerinden geçen enerji hatlarına muhtaç olduğu için konuyu hassasiyetle inceliyoruz. Geniş çaplı ekonomik yaptırımlar beklemeyin” şeklinde konuştu. 

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR