Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden KHK kararı: OHAL İnceleme Komisyonuna başvurun.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), OHAL dahilindeki 672 numaralı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden alınan öğretmenin başvurusu hakkında karar açıkladı. Mahkeme, davası görülen öğretmene, dava sonucunda OHAL Komisyonu'nu adres olarak işaret etti.

BAŞVURU UYGUN BULUNMADI

AİHM, 25 Temmuz 2016'da olağanüstü hal önlemleri çerçevesinde görevinden uzaklaştırılan ve 1 Eylül 2016'da, 672 numaralı KHK ile ihraç edilen Erzurum’da eğitim sağlayan 1071 Malazgirt ilköğretim okulu öğretmeni Gökhan Köksal’ın yaptığı başvuruyu inceleme sonrasında kabul etmeye uygun bulmadı.

Mahkeme, üyerlerin her birinin verdiği oy doğrultusunda vardığı kararda, Köksal’ın iç hukuk imkanlarının her birini kullanıp denemediğine vurgu yapıldı. 685 numaralıı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan OHAL Komisyonu’nu adres gösterdi.

Strasbourg mahkemesinin örnek teşkil eden kararı, ihraç edilenler arasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne uymadığı görüşüne dayalı olarak AİHM'e bavşuran binlerce devlet memuru için bu sene Ocak ayında OHAL uygulamaları araştırma kurulunu başvuru adresi olarak işaret etmiş oldu. Böylece bu karar, KHK ile işine son verilen memurlar için emsal teşkil ediyor.