Türkiye ile Avrupa Birliği’nden (AB) yetkililer, terörle mücadelede işbirliğini görüşmek üzere kasım ayı sonunda bir araya gelecekler. Avrupa ülkelerinde PKK’nın bayrak, flama gibi sembollerinin kullanılmasının yasaklanması da bu toplantının gündeminde olacak. Avrupa ülkelerinde PKK’nın bayrak, flama gibi sembollerinin kullanılmasının yasaklanması da bu toplantının gündeminde olacak.

GEÇ GELEN İTİRAF!

Ankara’da yapılacak terörle mücadele diyalog toplantısına ilişkin bilgi veren bir AB yetkilisi, “PKK, zaten AB’nin terör örgütleri listesinde. Avrupa Komisyonu’nun önerisi şu; Bu terör örgütleri listesini tüm üye ülkeler takip ediyor. Bu örgütün bayrağı, sembolü ya da örgütle ilgili resimler, bu terör örgütünün propagandası demek anlamına geldiği için bu yasaklamanın kapsamına alınmalı” dedi.

ALMANYA'NIN "UYGULANMAYAN" KARARI

Terör örgütlerine ait sembol ve bayrakların yasaklanmasının AB’ye üye devletlerin münferit kararları olduğunu belirten yetkili, Almanya’nın birkaç ay önce bu yönde bir düzenlemeyi uygulamaya başladığını hatırlattı.

SADECE DEAŞ İÇİN UYGULANDI

“Müeyyideler ve terörle mücadele mevzuatı, AB alanına giren konulardır. Bir örgütün, AB’nin terör örgütleri listesine alınıp alınmayacağı AB’nin kararıdır. Suç teşkil eden konularla mücadele ise münferit üye devletlerin yetki alanında” ifadesini kullanan AB yetkilisi, Birlik üyeleri arasında şimdiye kadar sadece DEAŞ bağlamında sembol, bayrak yasağı uygulandığını belirtti.

Öte yandan Alman polisi sosyal medya hesabından eli kanlı terör örgütü PKK'ya ve teröristbaşına destek verdi.

Alman polisinin provokasyonları bitmek bilmiyor. Almanya'nın tüm eyaletlerinde terör örgütüne ve teröristlere göz yuman Alman polisi bu kez açıktan destek verdi. 

Alman polisi sosyal medya hesabından eli kanlı terör örgütü PKK'ya ve teröristbaşına destek verdi.

Alman polisinin attığı alçak destek tweeti :

“Bu akşam sizin için görevdeyiz:"Öcalan'a Özgürlük, Kürdistana Barış" 

Bu tweetin ardından Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın kendi sosyal medya hesabından bu olaya çok sert tepki gösterdi.

Öte yandan Avrupa Komisyonu, Almanya’nın yaz ortalarında iflasını açıklayan Air Berlin havayolu şirketine vermeyi taahhüt ettiği krediyi vermeyi onayladı. Fakat Havayolu şirketinin batmaktan kurtulması imkansız gibi görülüyor.

Almanya'nın havayolu devi Air berlin'e kredi verilmesi onaylandı. Fakat şirketin toparlanması imkansız görülüyor.

Federal Alman hükumeti, Lufthansa’nın ve diğer ortakların tekrardan yapılanma çalışmaları Air Berlin'i desteklediğine işaret edilen açıklamada, “Federal hükumet, uzun vade de uçuş operasyonlarını sürdürmek için Air Berlin'e köprü kredisi ile destek veriyor.”denildi.

ETİHAD DESTEĞİ KESTİ

Şirket için iflas duyurusunun arka planında, Etihad'ın Air Berlin'e maddi destek sağlamayı artık istemediğini bildirmesinin yattığı kaydedildi.

ŞİRKET SÜREKLİ ZARAR EDİYOR

Öte yandan, 2008 senesi bu yana düzenli olarak zarar eden şirket, yalnızca 2012 yılında kar açıklamıştı. Şirket geçen yıl ise 780 milyon avrodan fazla zarar bildirdi.

Öte yandan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ciddi açıklamalarda bulundu. Arslan, refah seviyesi yüksek ve söz sahibi bir ülke için ulaşımın en önemli bileşenlerden birini ifade ettiğini söyleyerek, bu sektörün birçok alanda etkileyici bir değer olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın öncülüğünde ulaşım altyapısında Cumhuriyet tarihinin en büyük faaliyetlerinin yapıldığını vurgulayan Arslan, "Türkiye, özellikle havacılık sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi konumunda. Uluslararası hava taşımacılığı alanı son on senede yüzde 5,6 gelişme gösterirken Türkiye'de bu sayı yüzde 14'e erişti.’ dedi.

Son 14 senede 26 olan aktif havaalanı sayısının iki katını da geçerek 55'e yükseldiğini hatırlatan Arslan, mevcut havalimanlarının ise yenilendiğini söyledi.