Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın anlaşmış olduğu Suriye'nin bir kısmı kapsamış olan anlaşma sağlandı. Saat 12:00 sıralarında yürürlüğe sokuldu.

Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert R. Mc Master, Amerika Birleşik Devletleri’nin Rusya üstünden anlaşmış olduğu Suriye’nin güney batısında ki ateşkes anlaşmasının bugün yerel saat ile 12:00'de yürürlüğe girdiğini belirterek, sözü edilen konu hakkında çatışmasızlık alanlarının Amerika Birleşik Devletleri için öncelikli teşkil edilmesinin ve bu anlaşma ile elde edilmiş olan ilerlemenin umut vaat edildiğine değindi.

McMaster, yapmış olduğu açıklamanın Amerika ve Rusya'nın Suriye'deki ateşkes anlaşması hakkında düşüncelerini dile getirdi.

G20 ZİRVESİNDE ANLAŞMA YAPILDI

Sözü edilen konu hakkında anlaşmanın G20 Zirvesi kapsamı altında Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunmakta olan Amerika Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin aralarındaki görüşmeler sonucu atıldığını söyledi.

Son zamanda Amerika Birleşik Devletleri Suriye’nin güneyinde yer almakta olan terör örgütü DEAŞ’a karşı desteklemiş olduğu Özgür Suriye Ordusuna bağlı olan birliktler ile Suriye’nin rejim yanlısı olan grupları arasında çatışmalar artarak devam ediyordu.