Bazı memleketlerde yapılan uçak seferlerinde cep telefonu haricindeki elektronik aletlerin kabinde sokulmasının yasaklamasından sonra alınan tedbirlerm dahlinde Atatürk Havalimanı' ndan İngiltere uçuşlarının yapıldığı geçitlere konulan 2 X-ray cihazı çalışmaya başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kararı ile geçtiğimiz hafta yurt dışından gelen , katı, sıvı ve tabaka patlayıcıları tespit etme özelliğine sahip iki cihaz için test aşamasına geçildi.

Bu bağlamda, İngiltere'ye doğrudan seferlerin yapıldığı dış hatlar gidiş katındaki 700'lü kapıların mevcut olduğu alana iki X-ray cihazı yerleştirildi. İngiltere'ye giden yolcuların çanta, bagaj ve eşyaları buradan aranmaya başlandı.

Yeni yapılacak uygulamadan önce İngiltere uçuşlarındaki tüm yolcular, elektronik eşya teslim masasına yönlendirilerek, bagajlarında ve üstlerinde elle arama yapılıyordu.

GELEN CİHAZLAR İÇİN EĞİTİM YAPILACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı' nın verdiği  karar ile geçtiğimiz hafta yurt dışından getirtilen, katı, sıvı ve tabaka patlayıcıları tespit etme özelliğine sahip iki tomografi cihazının da Atatürk Havalimanına kurulum işlemleri devam ediyor.

Kullanılmaya başlanacağı bölümde montajı tamamlanan cihazlar için test aşamasına geçildi. Cihazı kullanacak güvenlik görevlileri adına verilen eğitimler ise devam ediyor.

Cihaz, dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazları, şişe içindeki sıvı ve benzeri maddeleri tespit etmede kullanılacak.