Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, adli kontrol şartıyla salıverilen komedyen bozuntusu Atalay Demirci'nin tahliyesine itiraz etti.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, komedyen Atalay Demirci hakkında sürdürülen FETÖ soruşturması çerçevesinde oluşturulan iddianamede, Demirci'nin "anayasal düzeni bozmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamalarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 seneye dek hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

HAKAN ŞÜKÜR VE ENES KANTER KONUŞMALARI

Demirci'nin, FETÖ ile irtibatının olduğu bilinen Hakan Şükür ve Enes Kanter ile gerçekleştirmiş olduğu Twitter konuşmalarının tespit edildiği aktarılan iddianamede, konuşmalara yer verilmişti. Şükür'ün "kimse yardım etmedi" yönündeki sözünün dikkat çektiği belirtilen iddianamede, Demirci'nin Şükür'ü teselli etmeye çalıştığı kaydedilmişti. Demirci'nin Twitter üzerinden Kanter'e ise "Enes'im biliyorum az çok öngörüyorum. Allah yardımcımız olsun hepimizin kardeşim. Önlem amaçlı takibi bırakmak zorundayım bu arada anlarsın kardeşim" şeklinde mesaj attığı kaydedilmişti.
Bugün hakkında hazırlanan iddianame dahilinde Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan Demirci, ifadesinde örgütsel bağlantılarına dair isim ve bilgi verdi.

FETÖ ile Dünya Radyo'da çalıştığı 2002 senesinde "Vefa" kod adlı Muhammed Yusuf Kulaksız isimli şahıs vasıtasıyla tanıştığını belirtilen Demirci, 2005'te sohbetlere katıldığını, 2006 senesinde ABD turnesinde Gülen ile tanışmak için Pensilvanya'ya gittğini, burada gösteri yaptığını kaydetti.


"Fetullah Gülen'i ziyaret etmenin manevi hazzı" bahane edilerek kendisine ücret ödenmediğini, para istemesine karşın örgütün ücret vermeyi reddettiğini hatta bu yüzden dışlandığını dile getirdi.

2013 senesinde popüler olunca örgütün kendisi ile tekrar irtibat kurmaya çalıştığını kaydeden Demirci, Enes Kanter ile sosyal medya kanalı ile Hakan Şükür ile ise 2008'den bu yana tanıştığını iddia etti.

Demirci, iddianamede yeralan sosyal medya yazışmalarını inkar etmedi. Demirci'nin avukatı Hakan Tunçkol da savunma yaptı.

İTİRAFÇI OLDU

Mahkeme heyeti; delillerin toplanmış olması, tutuklu kanılan süre ve şüphelinin örgüt bağlantılarına dair bilgiler vermesi gerekçeleri ile adli kontrol ve yurtdışı yasağı önlemleri konulmak suretiyle şüphelinin tahliyesine karar verdi. Atalay Demirci, her Çarşamba adresinin bulunduğu karakola imza verecek.