17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi'nin 18. yılında Sakarya ve Kocaeli'de, depremde şehit olanlar için anma etkinlikleri yapılacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, deprem bilincini vatandaşlara aşılamak ve depremi unutturmamak amacıyla, 15-17 Ağustos tarihlerinde etkinlikler yapacak. Bu kapsamda, 16-17 Ağustos tarihlerinde, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu'nda "4. Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı" gerçekleştirilecek. "Afet Lojistiği" ve "Deprem Risk Azaltma" konularının görüşüleceği çalıştaya, Japonya, Romanya ve Yunanistan'dan da akademisyenler gelecek.

Gebze Kent Meydanı'nda ve İzmit Cumhuriyet Meydanı'nda kurulacak olan Güvenli Yaşam Odası'nda, vatandaşlara yapısal olmayan risklerin azaltılması konusunda önemli konular anlatılacak. İzmit Bilim Merkezi'nde çocuklara yönelik "Depremi Öğrenme ve Anlama Atölyesi" kurulacak. Bağçeşme Mezarlığı'nda Deprem'de şehit olanlar için Kur'an-ı Kerim ve dua okunacak. 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen, Marmara Depremi'nin yaşandığı saat olan 03.02'de anma etkinlikleri gerçekleşecek.

SAKARYA

Adapazarı Belediyesi, 17 Ağustos akşamı Demokrasi Meydanı'nda anma töreni yapacak. 17 Ağustos Perşembe günü saat 10.00'da yapılacak olan programda, depremde şehit olanlar için Kur'an-ı Kerim okunacak ve ardından dua edilecek. Ayrıca, Adapazarı Belediyesi'nce depremin zararlarına karşı tedbirli olmak amacıyla, Marmara Depremi'nden sonra yapılan Deprem Müzesi'ni vatandaşlar ücretsiz olarak gezebilecekler.