Gölcük'te dün gece duygu dolu anlar yaşandı.Asrın felakti olarak da tanımlanan 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan deprem'de hayatını kaybedenler için, Gölcükte anma töreni düzenlendi. Gece saat 03:02'de yapılan anma töreninde ilk olarak, deprem şehitleri için saygı duruşunda duruldu. Anma törenine katılan vatandaşlar, yaşamını yitirenler için bol bol dua edip, denize karanfil bıraktılar.

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, deprem şehirleri için yapılan anma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin deprem kuşağında bulunduğunun altını çizerek, "Kaybımız depremden değil bilgisizlikten." açıklamasını yaptı. Kaymakam Mustafa Altıntaş, bu bilgisizliği gidermenin herkesin sorumluluğunda olduğunu da vurguladı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de 18 sence önce yaşanan depreme vatandaşın hazırlıksız yakalandığını belirterek, bunun sonucu büyük bir bedel ödendiğini söyledi. Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, konuşmasını şöyle devam ettirdi: "Anma etkinliklerine ısrarla devam edeceğiz. Bunun iki amacı var; şehitlerimizi rahmetle anmak, diğeri de deprem şuuru ve bilinci oluşması. Bu anma etkinlikleri münasebetiyle bu şuuru oluşturmayı hedefliyoruz. Bu bölgenin insanları olarak büyük bir bedel ödedik, yarın olası bir depremde başkaları bu bedeli ödemesin. İnsanları deprem değil, depreme hazırlıksız, dayanıksız binalar öldürür." dedi.