Askerlik 21 yaşına basmış her erkek vatandaşın mecburi olarak yapması lazım olan kutsal bir vazifedir. Günümüzde yüksek öğrenimini bitirmiş olanlar için kısa dönem askerlik süresi 6 ay, yükseköğrenim almamış bireyler için 12 aydır. Şüphesiz her Türk evladı askerlik vazifesini yapmayı canı gönülden istemektedir. Eğer özel bir nedeni yoksa celbi geldiği an, askerlik şubesine giderek işlemlerini tamamlar ve vakti gelince de askerlik hizmetini bitirir. Fakat herhangi bir nedenden sebeple askere gidememe vaziyetiniz var ise askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nelerdir?

Lise yada Üniversiteye giden vatandaşlar 29 yaşına dek askerlikleri tecil edebilirler.
Yurt içi yada yurt dışında staj, yüksek lisans yada doktora görenler 33 yaşına dek askerlikleri tecil edebilirler.
Aşırı kilolu vatandaşlar bir sonraki seneye dek askerlikleri tecil edebilirler.
Lisanslı sporcular 33 yaşına dek askerlikleri tecil edebilirler.
Abisi veya kardeşi askerde olan vatandaşlar onun askerliği bitene dek askerliklerini tecil edebilirler.
Yüksek öğrenim mezunlarından görev aldıkları bilim kollarında yurt içi yada yurt dışında dünya çapında yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi kurumlarca tasdik edilenler 36 yaşına dek askerlikleri tecil edebilirler.
Yabancı bir devlette çalışma ve oturma iznine sahip olanlar belgelerle yaşadkıları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvururlarsa 38 yaşına dek askerlikleri tecil edebilirler.
Zamanla yada tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından gerçekleştirilecek muayene sonucu tespit edilenler askerliklerini tecil edebilirler.

Askerlik durumunuzu buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.