Manisa'daki askeri kışlada 731 askerin zehirlenmeleri sonrası açılan soruşturma için Sağlık Bakanlığı kamuoyuna açıklama gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığınca, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki gıda zehirlenmesi şüphesiyle ilgili ön incelemenin tamamlandığı, klinik bulgular, hastalardan alınan örnekler ve epidemiyolojik analiz sonuçlarına göre olayın bir besin zehirlenmesi olduğunun tespit edildiği bildirildi.

NELER OLMUŞTU ?

Manisa'da 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay M. Arif Seyhun Kışlasında akşam vakitlerinde akşam yemeğini yedikten sonra sayıları 731’ı bulan askerlerde kusma,ishal,baş dönmesi gibi sağlık sorunları ortaya çıktı. Bunun üzerine hemen askerler hastanelere sevk edildi.

Akşam yemeğinde çıkan çorba,pilav,tavuk ve yeni dünya yemeğinden sonra 731 askerin fenalaşması ve ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması askerlerin yemeklerden zehirlendiği düşüncesini ortaya koymuştu.

ASKERLERİ ZEHİRLEYEN ROTA YEMEKÇİLİK A.Ş'NİN GENEL MÜDÜRÜ GÖZALTINA ALINDI

Manisa'da askerlerin zehirlenmesi ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında yemek şirketi ROTA A.Ş.'nin Genel Müdürü Ankara'da gözaltına alındı.

Manisa’da kışlada 27 günde dördüncü kez gıda zehirlenmesi yaşandı. 731 asker hastanelere kaldırıldı. Sözleşmesi feshedilen şirketin 6 kez isim değiştirip ihalelere girdiği ortaya çıkmıştı.


Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında askerlik görevini yapan 731 er, akşam yemeğinin yedikten sonra çeşitli rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.