Fotoğrafta gözüken sokağın bahsi geçen sokak olmadığı ortaya çıktı. Eski bir fotoğrafın paylaşıma sokulduğunu ya da fotoğrafın bir mizansen olabileceği belirtiliyor.
Sosyal medyada üzeri siyah mont örtülü bir çocuğun yerde yatan fotoğrafı yayıldı. Fotoğrafın sokağa çıkma yasağı olan Cizre'de 11 yaşındaki Salih Edim'e ait olduğu vurgulanıyordu.
Ve Edim'in Özel Harekat tarafından başından vurularak öldürüldüğü iddia ediliyordu. Bu paylaşımlar üzerine birçok basın kuruluşu da Edim'in öldürüldüğü haberlerini servis etti. Haberlerde Edim'in Kerem Otel'in yakınında başından vurulduğu yazılıyordu.

AİLESİNDEN YALANLAMA

Haberlerin yayılması üzerine başından vurularak öldürüldüğü iddia edilen 11 yaşındaki Salih Edim'in ailesinden yalanlama geldi. Edim'in ailesi, sabah saatlerinde vurulduğu iddia edilen Salih Edim'in yaşadığını söyledi.

Dicle Haber Ajansı'na konuşan Edim'in yakını Mehmet Edim, ailelerinde iki kişinin Salih Edim ismini taşıdığını ve her ikisinin de hayatta olduğunu ifade etti. Olayın duyulması üzerine çok sayıda telefon aldıklarını belirten Edim, kuzenleri ile kendisinin görüştüğünü ve her ikisinin de durumlarının iyi olduğunu dile getirdi.

KURMACA

Sokağa çıkma yasağı ve top ateşleriyle başlatılan yoğun operasyondan sağlıklı bilgilerin gelmediği Cizre'den bir yerel gazeteci fotoğrafla birlikte paylaşılan haberlerin doğru olmadığını söyledi. Fotoğrafın yayılmaya başlamasıyla ilçede Edim'in ölümüne dair bilgilerin peşinde koştuğunu kaydeden gazeteci yine de herhangi bir cenaze ya da bilgiye ulaşamadığını belirtti.
Roboski'li Faruk Encü de, Twitter'da yaptığı açıklamada, Edim'in öldüğü haberinin doğru olmadığını, ailesinin Edim'in yaşadığını söylediğini yazdı.