Aşırı Sağcı Vekiller Başörtülü Öğrencilerin Olduğu Salonu Terk Etti

Fransa'da sağcı ve cumhuriyetçilerin bulunduğu bir parlamentoda, sağcı vekiller başörtülü kızı görünce salonu terk etti.

Aşırı Sağcı Vekiller Başörtülü Öğrencilerin Olduğu Salonu Terk Etti

Fransa parlamentosunda bugün çirkin bir olay yaşandı.

Ülkenin başkenti Paris'te, koronavirüs salgını ve gençliğe etkileri parlamento toplantısında tartışıldı.

Toplantıda bazı sağcı milletvekilleri ile iktidar partisi üyesi Anne-Christine Lang, öğrenci sendikası temsilcisi Maryam Pougetoux'nun başörtülü olmasını kabullenmediklerini belirterek toplantıdan ayrıldı.

Lang daha sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, demokrasinin kalbi ulusal mecliste düzenlenen bir toplantıda başörtülü birinin bulunmasını hazmedemediğini savundu.

"BAŞÖRTÜLÜ BİRİNİN TOPLANTIMIZA KATILMASINI KABUL EDEMİYORUM"

İktidar partisi üyesi Lang, "Cumhuriyetçi değerler ile laikliğe bağlı feminist ve kadın hakları koruyucusu bir milletvekili olarak başörtülü birinin toplantımıza katılmasını kabul edemiyorum." ifadesini kullandı.

BİR BAŞKA PARTİLİ HAREKETİ ELEŞTİRDİ

Öte yandan oturumu yöneten bir başka iktidar partisi üyesi Sandrine Mörch ise oturum sırasındaki tepkiyi gereksiz bularak, insanların dini kıyafetleriyle toplantıya katılmasını engelleyen bir kural bulunmadığını vurguladı.

Mörch, başörtüsü etrafında oluşturulan sahte tartışmanın gençlerin geleceğinin ele alındığı bu toplantıyı zemininden kaydırmasına müsaade etmeyeceğini kaydetti.

 

Öğrenci birliği UNEF, 2018’de Maryam Pougetoux’yu sözcü olarak atadığında dönemin Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa ve çok sayıda siyasi figürün eleştirisine maruz kalmıştı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR