17 Temmuz 2019
  • Istanbul 23.33°
  • Ankara 20°
  • Izmir 24°
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:26
BIST98.028
Dolar5,7199
Euro6,4216
Altın258,51

Arkeoloji Çalışmasında 2 Bin Yıllık Buluntular Ortaya Çıktı

Türkiye'nin kuzeybatısındaki ender rastlanan buluntular, eski atletlerin kullandığı 2.000 yıl öncesine dayanan özel bronz aletlerini ortaya çıkardı.

Arkeoloji Çalışmasında 2 Bin Yıllık Buluntular Ortaya Çıktı

Türkiye'nin kuzeybatısındaki ender rastlanan buluntular, eski atletlerin kullandığı 2.000 yıl öncesine dayanan özel bronz aletlerini ortaya çıkardı. Kazı ekibinin bir üyesi olan Nurettin Arslan, eski Assos kentinde bulunan höyük şeklindeki aletlerin, antik sporcular tarafından bir tür Hellenistik güneş koruyucusundan temizlemek için kullanıldığını açıkladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü başkanlığını yürüten Arslan, “Bugünki gibi güneş koruyucuları yoktu, böylece tenlerini zeytin yağıyla koruyorlardı.” dedi. Arslan, “Spordan sonra, zeytinyağını vücutlarından temizlemek için bir yol bulmak zorundaydılar. Sabun ya da başka temizlik maddeleri bulunmadığından, vücutlarına ince taneli kumları sürer ve daha sonra yağları emen kumu vücutlarından çıkarırlardı. " dedi.
Bulunan bıçakların bir kısmı demirdi, ama çoğu bronzdan yapılmıştı. Nurettin Arlsna, eski Yunanlıların ve Romalıların, hevesli atletler olarak bilindiğini olduğunu açıkladı. Ayrıca, ‘’Kazılar çok verimli geçti. Bir mezardaki bıçağın varlığı, o kişinin bir atlet olduğunu gösterir.’’ açıklamasını yaptı. Kentin kazıları, Türk ağır sanayi şirketi ICDAS'ın ana sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın mali desteğiyle gerçekleştiriliyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri