Arap Birliği' nin sürekli temsilciler düzeyindeki toplantısında "Körfez Krizinin" tartışılacağı yönündeki haberlere yalanlama geldi.

Arap Birliği Genel Sekreterliği Sözcüsü Mahmud Afifi, yapmış olduğu beyanda, bugün sürekli temsilciler düzeyinde toplanacak olan birliğin, Körfez ülkeleri ile yaşanan krizi değerlendirmeye alacağı yönünde gelen haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtildi.

FİLİSTİN'İN İSTEĞİ GÖRÜŞÜLECEK

Mahmud Afifi, Filistin' den gelen istek üzerine yapılacak olan toplantının ana gündem maddesinin "İsrail'in Afrika kıtasında ilerleyen nüfuzu" olduğunu, bunun dışında başka bir konunun görüşülmeyeceğini bildirdi.

KATAR KRİZİ MESELESİ

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Yemen ve Mısır, 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini sona erdirdiklerini bildirmişti.
Ülkesinin hava sahasını Katar'a kapatan Körfez Ülkeri’nden olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerini terk etmelerini istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın yayınladığı müşterek beyanda ise Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi' nin de bulunduğu elli dokuz kişi ile on iki hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığı bildirilmişti