İslam'ın ilk beş şartından bir tanesi olan hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda olan 2 milyondan fazla hacı adayının en önemli durağı olan Arafat, AA ekibi tarafından havadan görüntülendi.
Öğleye doğru olması sebebiyle sıcakların had safhaya çıktığı Arafat'ta, hacı adaylarının Rahmet Tepesi'nde yoğunluk oluşturmadığı, namaz vaktinin yaklaşması sebebi ile Nemire Camisi etrafında toplanmaya çalıştığı görüldü.

Hacı adayları bu sene klimalı olarak hizmet veren çadırlarda veya köprü ya da otoyol altında buldukları yerlerde serinlemeye çalışırken, otobüs ve araçlardaki yoğunluk ise dikkati çekti.

Hacı adaylarının kutsal mekanlar arasındaki yolculuğunu sağlayan "Meşair" treninin de aktif şekilde kullanıldığı görüldü.

HACILAR YAKLAŞIK 3 HAFTADIR MEKKE'DE

İlk hac kafilesinin hareket etmesinden önce, Dış Hatlar Terminali'nde hacılar için hazırlanan törene, yaklaşık 200 hacı adayının yanında akrabalarından ve vatandaşlardan pek çok kimse katıldı.

Törende konuşma yapan İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, kutsal beldeye doğru gidecek olan hacı adaylarını tebrik etti. Yılmaz, Allah'ın davetine uyarak hac ibadetini yerine getirmek için heyecanla giden Müslümanların yolculuklarına şahitlik ettiklerini ifade ederek ‘Aslında biz bugün hac yolculuğunun Kâbe’ye olduğu kadar kalbe ve gönüle gidecek bir yolculuk olduğunu, kalbi heyecan ve coşkuyla olanların bu yolculuk heyecanına ortak olarak, şahitlik için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Aslında biz bugün hac yolculuğunun evrensel bir kardeşlik ve sevgi atmosferine çevirecek, kardeşlerimizin feyiz ve coşkularını paylaşmak için bir aradayız.’ açıklamasını yaptı.