Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası(PÜİS) tarafından internet sitesinde yapılan bildiride, "22 Kasım 2017 tarihinden geçerli olarak benzinin fiyatında 6-8 kuruş indirim olacağının beklendiğini ifade edildi. Motorinde ise bir değişiklik beklenmemektedir." Şeklinde açıklama yapıldı.
 
PETROL FİYATI DÜŞÜYOR
 
Petrol fiyatları, ABD'de tekrar düşmeye başlaması beklenen stok verileri öncesi 56 dolar civarında bekleniyor. Ocak vadeli petrol kontratları New York'ta, Pazartesi günü yüzde 0.5 düşmesinden sonra çok değişmedi. ABD'de Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdaresi'nin (EIA) açıklayacağı verilerin, Bloomberg'in anketine bakılırsa, geçtiğimiz hafta 2.25 milyon varil düşmesi ve böylelikle son üç haftanın ilk haftalık düşüşünü gerçekleştirmesi yönünde beklenti var. Birleşik Arap Emirlikleri, OPEC'in piyasada kalan fazlayı gidermek için üretim kısıntılarını uzatması gerektiğini ifade etti.
 
Petrol Rusya'nın Perol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ülkeleri öncülüğündeki üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılma kararının sürelenmesine yönelik şüphe oluşturmasından sonra iki senenin zirvesinden gevşedi. Konu ile ilgili bilgi sahibi kaynaklara bakılırsa, OPEC Çarşamba günü, Citigroup Inc. ve enerji danışmanlarından, gelecek hafta gerçekleşecek zirve öncesi, üretim kısıntılarını uzatıp uzatmama konusundaki kararı öncesi brifing alacak.
 
Sydney'de Fat Prophets emtia analisti David Lennox, "Gelecek OPEC toplantısı piyasanın odaklandığı temel konu," dedi ve "Toplantı yaklaştıkça fiyatlarda ralli görebiliriz. Yatırımcılar ayrıca ABD ham petrol stokları ve üretim konusundaki gelişmeleri de izlemeyi sürdürecek" ifadelerinde bulundu. Ocak vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 4 sent indirerek, Hong Kong saati ile 09:24'te varil başına 56.38 dolara düştü. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 83 aşağısındaydı. Aralık kontratı Pazartesi günü yüzde 0.8 düşerek 56.09 dolardan vadesini tamamladı.
 
Ocak vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1 sent çıkarak varil başına 62.23 dolara yükseldi. Kontrat Pazartesi günü yüzde 0.8 düştü. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 5.84 dolar primli işlem gördü.