Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden, tavsiye niteliğindeki kararı kabul etti.

Karara ilk açıklama AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'ten geldi. Çelik, "Raporu kabul görmüyoruz. Yok sayıyoruz. Aynen iade edilecektir" dedi.

İşte Çelik'in sözleri:

"Ne yazikki bu rapor, tarafsızlıkla alakası olmayan bazı ifadeler içeriyor. Bu rapor esas olarak AB Komisyonu'nun yayınladığı raporun AP tarafından değerlendirilmesidir. Bir bağlayıcılığı olmayan siyasi niteliktedir. Burada tarafsız ve dengeli olmasını gözetiriniz. Eleştirilerden faydalanmanın yollarına ararız. Fakat bu rapor bu tarafsızlıktan uzak. Özellikle 1915 olaylarının 100. senesiyle ilgili tek yanlı yaklaşım gündeme getirilmiştir. Raporda 15 Nisan 2015 kararına gerçekleştirilen atıf sadece tarihi çarpıtıyor.

Raporu kesinlike kabul etmiyoruz. Rapor bize ulaştığında aynen iade edilecektir. Ne yazık ki bu raporlar artık değerlendirme kriteri olmaktan çıkmıştır. Gerçekler çarpıtılmıştır, önyargılarla ifade edilmektedir.

Bu raporda AP tarafından, anayasa değişikliği maddelerinin uygulanması durumunda katılım müzakerelerinin askıya alınması belirtilmişti. 16 Nisan referandumu oldukça şeffaf ve yüksek katılımlı bir seçim sonucu vatandaşlar tercihini ortaya koymuştur. Türkiye'den talep edilen şey, vatandaşın iradesine duyarsız kalınmasıdır.