Antalya'daki Patlamada Korkunç Detay

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası otoparkında henüz sebebi belirlenemeyen bir patlama meydana geldi. Patlamada 10 kişi hafif yaralandı

Antalya'daki Patlamada Korkunç Detay

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) otoparkında meydana gelen patlamada, 10 kişi yaralandı. ATSO'nun çevre yolu yanındaki binasının otoparkında, henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. Patlama sonrasında bölgeye ambulans, itfaiye ve çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

Yaralanan 10 kişi, ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı.Antalya Emniyet Müdürü Cemil Tonbul da bölgeye gelerek, çalışmaları koordine etti.

ATSO çalışanlarının yanı sıra vatandaşların da kullanabildiği otoparkın çevresinde polis ekiplerince güvenlik çemberi oluşturulurken, vatandaşların içeri girmesine izin verilmedi.

Patlama nedeniyle oda çalışanları da büyük panik yaşadı. Bazı çalışanlar birbirlerini sarılarak teselli etti.

Polis, ikinci bir patlama ihtimaline karşın bina çevresinde de arama yaptı.

VALİLİK: PATLAMANIN NEDENİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, patlamanın Antalya Ticaret ve Sanayi Odası arkasındaki açık otoparkta park edilmiş bir araçta meydana geldiği ve sebebinin henüz belirlenemediği belirtildi.

 Açıklamada, "Patlama sonucunda herhangi bir can kaybı yoktur. Çevre binalarda meydana gelen cam kırılmaları sebebiyle 10 kişi cam kesiği şeklinde yaralanmıştır. Olayın sebebiyle ilgili bulgulara ulaşıldıkça kamuoyuyla paylaşılacaktır." denildi.

BAŞKAN ÇETİN: NEDENİYLE İLGİLİ NET BİR BİLGİMİZ YOK

ATSO Başkanı Davut Çetin, gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamanın binanın otoparkında meydana geldiğini bildirdi. Patlamada vatandaşların cam kırıkları yüzünden yaralandığını belirten Çetin, "Onların da durumları iyi. Patlamanın nedeniyle ilgili net bir bilgimiz yok." dedi.

CAN KAYBI YOK

ATSO Başkanı Davut Çetin ise patlamanın neden kaynaklandığına yönelik şu an için bir şey söylemenin doğru olmayacağını belirtti. Çetin, olayda can kaybı olmadığını, otoparktaki bazı araçlarda hasar oluştuğunu ve bina camlarının bir bölümünün kırıldığını aktardı.

TÜREL: TERÖR SALDIRISI OLMAYABİLİR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu gibi patlamaların güvenlik endişesiyle terör eylemi şüphesiyle karşılandığını, ancak bunu söylemek için henüz çok erken olduğunu aktardı. Başkan Türel, "Henüz çok erken. Emniyet açıklamasını beklemekte yarar var. Hayati tehlike söz konusu değil, birkaç cam kesiği dışında yaralama da yok. Patlamanın etkisiyle binanın dış cephe camları kırılmış. Her patlamaya terör şüphesiyle yaklaşılabilir, doğaldır. Ancak ihtiyatlı karşılamak lazım. Resmi açıklamayı beklemek lazım. Antalya'nın bu gibi tehlikelerden uzak olduğu konusunu uluslararası platformda da paylaşıyorum. Ama dünyanın birçok yerinde bu olabiliyor, hiç yoktur diyemiyoruz" diye konuştu.

Başkan Türel, programında öğle saatlerinde ATSO'yu ziyaret etme planı olduğunu belirterek, "Arkadaşlarla konuştuktan sonra normal programımın devam etmesi yönünde tercihte bulunacağım" dedi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Olay sırasında binada bulunan bir görgü tanığı ise "Ne olduğunu anlayamadık. Bir anda bütün camlar indi. Herkes çığlık çığlığa dışarı kaçtı. İkinci sıraya park edilen araçlardan biri patladı. Onun etkisiyle ön sırada binanın yanına park edilmiş araçlardan ikisi yandı. Araçlardan biri tamamen, diğeri kısmen yandı. Yaralananlar da cam kırıklarından yaralandı" dedi.

Öte yandan ATSO yakınındaki bir oto yıkamacıda çalışan görgü tanığı Fatih Kocaer, araç yıkadığı sırada büyük bir patlama duyduğunu, olay yerine gittiğinde 10-15 aracın zarar gördüğünü söyledi.

Kocaer, patlamanın etkisiyle park yerindeki bazı araçların kaportalarının fırladığını, ATSO binasının da camlarının kırıldığını belirterek, "Cam kırıkları yüzünden yaralananlar ambulanslarla götürüldü." diye konuştu.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ BARUT: MECLİS İPTAL

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Barut, otoparkta meydana gelen patlama nedeniyle bazı çalışanların hafif şekilde yaralandığını söyledi. Barut, patlamanın ardından binanın hızla tahliye edildiğini, yaralılara müdahale edildiğini kaydetti. Barut, "Bugün saat 15.00'te meclis toplantımız vardı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuk olacaktı. Şu an için meclis toplantısını iptal ettik" dedi.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Antalya Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, ATSO otoparkında meydana gelen patlamayla ilgili yayın yasağı getirildiği belirtildi. Antalya 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'nce alınan karara ilişkin açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"İlimiz Kepez İlçesi Göksu Mahallesi Gazi Bulvarı üzerinde bulunan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) otoparkında 25.10.2016 günü saat 08.50 sıralarında meydana gelen patlama olayına ilişkin yapılan ya da yapılacak tüm haberlere, yayın yasağı konulması ve yapılan yayınların da kaldırılmasına karar verildi."
 
MENDERES TÜREL KONUŞMA YAPACAKTI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, öğleden sonra ATSO Başkanı Davut Çetin'i makamında zirayet edecek ve saat 15.00'de meclis toplantısında işadamlarına konuşacaktı. Yaklaşık 150 işadamının katıldığı bu toplantı, yıllardır sabah yapılırken, geçen son toplantıda alınan kararla öğleden sonra yapılmasına karar verilmişti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,patlamayla ilgili olarak;“Hayati tehlike yok terör saldırısı olmayabilir” dedi.
 
"Otoparkta bir araçta patlama söz konusu. Bina cam cephe olduğu için camların bir anda kırılmasıyla büyük bir patlama intiba söz konusu. 10-12 vatandaşımız cam kırıkları nedeniyle yaralandı, hayati tehlike söz konusu değil. Öğle saatlerinde benim de burada bir konuşmam olacaktı. Planımda bir değişiklik yok.

Terör eylemi olduğu intiba bende gözükmüyor. Değerlendirmeyi uzmanlara bırakmak lazım. Terör eylemleri şehirlerin kalabalık yerlerinde yapıldığını biliyoruz. Burası şehir merkezine uzak ve kimsenin olmadığı saatte meydana gelmiş bir patlama."

PARÇALANMIŞ BİR ARAÇ VAR

Olay yerinde parçalanmış bir araç ve çok sayıda hafif yaralı olduğu söyleniyor. Çevredeki binaların da patlamada hasar gördüğü söylendi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR