Türkiye'nin turizm başkenti Antalya geçen sene Rusya pazarında yaşadığı ciddi darbenin aksine bu sene Rusya pazarında 2015 rakamlarını geride bırakdı. Tarihin en iyi dönemi olan 2014 senesi rakamlarını zorlamaya başladı.

TURİZMCİ MUTLU

Her ne kadar Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinde düşüş yaşansa da doğu Avrupa ve BDT ülkelerinde artış 2016 gibi zor bir sene sonra turizmciyi çok sevindirdi. 2016'nın toplamında 6 milyon 181 bin turist ağırlayan şehir, bu sene Rusya ve BDT ülkelerindeki ciddi artışlarla 6 milyon rakamını Ağustos ayının ortasında yakaladı.

Öte yandan Alman Bakan, Kemal Kılıçdaroğlu'ndan insaflı davranıp vatandaşlarına Türkiye'ye gidebilirsiniz dedi.

Bağlantılarımızın giderek gerildiği Almanya'da zaman zaman "Türkiye'ye gitmeyin" şeklinde seyahat ikazları yapılıyor. Siyasi sebeplerle Türkiye'yi köşeye sıkıştırmayı hedefleyen Alman siyasetçiler, Alman kamuoyunun dikkatlerini çekerek seçimlerde bu durumu oya çevirmenin peşine düşüyor. Peki ya Kılıçdaroğlu neyin peşine düşüyor?

KILIÇDAROĞLU: ALMAN TURİSTLER TÜRKİYE'YE GELMESİN


CHP lideri Kılıçdaroğlu da, tıpkı Alman siyasetçiler gibi "Türkiye'ye gelmeyin" ikazında bulundu. Kılıçdaroğlu'nun hesabına göre Alman işadamı yatırım yapmayacak, Alman turist Türkiye'ye gelmeyecek ve böylelikle Türk ekonomizi ciddi bir krize sürüklenecek, AK Parti hükümeti de zor durumda kalkacak, seçimleri kaybedecek. Hesap bu.

ALMAN BAKAN DAHA İNSAFLI DAVRANDI:TÜRK İŞLETMELER ZARAR ETMESİN


Neyse ki Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Kılıçdaroğlu'ndan daha insaflı çıktı. Gabriel, sık sık yapılan "Türkiye'ye seyahat etmeyin" ikazlarının yükselmesinin hata olacağını çünkü bu tür çağrıların Türk otelcileri ve küçük işletmeleri zarara uğratabileceği ikazında bulundu.