Annelere Müjde, En Az 6 Bin TL Maaş Ödeniyor

Anneleri ilgilendiren haklardan yararlanmak istenildiği taktirde devletten en az 6622 lira para alıyor.

Anneleri ilgilendiren farklı ödemeler mevcut. Bir takım ödemeler ya gözden kaçıyor ya da yanlış hesaplamalarla daha az ödeme alınıyor. Bu sebeple çalışan ve çalışmayan tüm annelerin alabileceği hakları açıkladık.  Söz konusu ödemelerden ilki çocuk parası. Her anneye şartsız olarak ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira veriliyor.

ÇOCUK ÖDEMESİ İÇİN BAŞVURU

Çocuk yardımı için başvurular, Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne, ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında gerçekleştiriliyor. Burada çocuğun 15 Mayıs 2015 yılından sonra doğmuş olması gerekiyor. İstediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz. Para 2 ay içinde Aile Bakanlığı tarafından ödeniyor.

EMZİRME ÖDEMESİ

Halk arasında süt ödemesi olarak tanımlanan ‘emzirme ödeneği’ de yeni annelere ödenen paralar arasında. Süt parası 2017 için ‘133 lira’. Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması şart. Süt parası için SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvurmak gerekiyor. 5 yıl içinde başvuru gerçekleştirilebiliyor.

112 GÜNLÜK ÖDEME ALINIR

SSK’lı kadınlara doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğumun ardından 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün (çoğul gebelikte 18 hafta) izin veriliyor. Devlet, bu zamanlar için geçici iş göremezlik ödemesi yapıyor. Bu ödeme için anne adına doğumdan önceki 1 sene içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmalı. Bu durumda örneğin asgari ücretli bir anneye en az 4425 lira veriliyor.

YARIM GÜNE 1764 LİRA

Çalışan annenin çocuğuna daha fazla zaman ayırabilmesi için analık izni bitiminden sonra çocuk sayısına göre 6 aya kadar yarım gün çalışma hakkı verildi. Bu durumda ilk çocuktan sonra İşkur’a başvuran anneye Damga Vergisi dahil iki aylık 1764 lira ödeme veriliyor. Bu şekilde, çalışan bir anne tüm ödemeler hesaba katılınca devletten en az 6622 lira para alıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR