Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'ye karşı yapılan soruşturma dahilinde, 153'ü kapatılan medya kuruluşları, emniyet ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının eski personeli olan, 6'sı ise bakanlıkta halen görevde olan toplam 159 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Başsavcılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock kullandığı ortaya çıkarılan ve 6'sı halen görevde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı personeli 20 kişi ile daha evvel kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan medya kuruluşlarında görev yapan 34 kişi hakkında, FETÖ soruşturmaları dahilinde gözaltı kararı verildi.

Başsavcılığın yürüttüğü bir başka soruşturma dahilinde de yine ByLock kullanan 13 vilayettei 105 eski emniyet mensubu hakkında gözaltı kararı alındı.

Şüphelilerin polis, başpolis, komiser yardımcısı, başkomiser, komiser, emniyet müdürü ve emniyet amiri oldukları ve tamamının kamudan ihraç edildiği belirtildi.

EMNİYET MÜDÜRÜNÜN EŞİ DE GÖZALTI

FETÖ'nün emniyet teşkilatlanmasına karşı düzenlenen operasyonda, eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay'ın polis memuru eşi Filiz Altay gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü personeli, Altay'ın eşi polis memuru Filiz Altay'ı örgütün şifreli mesajlaşma uygulaması ByLock'u kullandığı iddiasıyla gözaltına aldı.

Şüphelinin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği telefonuna ise incelenmek üzere el konulduğu belirtildi.

Reşat Altay, Hrant Dink cinayeti davasında "kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi, görevi kötüye kullanma ve resmi belgeyi yok etme" suçlarından 18 yıl 6 aydan 29 yıl altışar aya kadar hapis cezasıyla yargılanıyor.