Ankara'nın hava sahası dolaylarında uçan tüm uçak ve helikopterler için yeni bir NOTAM yani havacılara bilgilendirme notu paylaşıldı. NOTAM'da Ankara'da bazı hava sahası bölümlerinin GPS Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi olarak isimlendirilen Küresel Konumlandırma Sistemi'nin sinyalinin hava araçlarına bildirilemediğini duyurdu.

HELİKOPTER VE UÇAK PİLOTLARINA GPS UYARISINDA BULUNULDU

Bu konu hakkında Ankara sahalarında uçmakta olan tüm uçak ve helikopter pilotlarına uyarılarda bulunularak şu açıklamada bulunuldu: "Ankara FIR yani hava sahasının içinde uçuş yapmakta olan tüm uçak ve helikopterlere düzenlenmekte olan hava araçlarının işleticilerinin yani pilotların Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi sinyalleri kesintiye karşı teyakkuzda olmalarını tavsiye ediyoruz." diye ifade edildi.

TÜM UÇAK VE HELİKOPTER PİLOTLARI SİNYAL KESİNTİSİNE KARŞI HAZIR OLSUN

Verilen bilgilerin yer aldığı Notam Türkiye'de bu uyarılara verilirken, Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi kullanılarak yapılan yakınlaşmalarda ise pilotların sinyal kesintilerine karşı hazır olmaları istenildi. Sinyal kesilmesi durumu amacıyla hava araçlarının yönlendirilmesi, hava trafik kontrolörleri aracılığıyla yapılmakta.