Ankara Gar Saldırısı İçin 349 Bin TL Tazminat Talep Edildi

10 Ekim 2015 tarihinde, Ankara'da; KESK, DİSK, TMMOB ve TTB “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingi gerçekleştirmek için toplanmıştı. Fakat mitinge IŞİD tarafından hain bir saldırı düzenlenmiş ve 103 kişi hayatını kaybetmişti

Ankara Gar Saldırısı İçin 349 Bin TL Tazminat Talep Edildi

MADDİ-MANEVİ TAZMİNATA MAHKUM ETTİ  

IŞİD'in saldırısında yaşamını kaybeden inşaat işçisi Tekin Arslan için; eşi Nebahat Arslan ile çocukları Suna Arslan ve Berfin Arslan bir dava açtı.

Davacılardan Nebahat Arslan, Suna Arslan ve Berfin Arslan; Tekin Arslan'ın saldırıda yaşamını yitirmesine ilişkin olarak idarenin hizmet kusuru olduğunu, maddi ve manevi zarara uğradıklarını, idarenin bozulan ekonomik dengeyi tekrardan sağlaması gerektiğini öne sürdü.

Açılan davada, mahkeme, maddi-manevi tazminat talebini kısmen kabul etti.

Eski CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün de davacıların avukatlığını yaptığı davada, Ankara 17. İdare Mahkemesi, “Saldırıyı engellemekle yükümlü olmasına rağmen önleyemeyen” İçişleri Bakanlığı'nı 350 bin TL maddi-manevi tazminata mahkum etti.

İLK TAZMİNAT DEĞİL  

Bakanlık hakkında saldırıda yaşamını kaybeden Mesut Mak’ın ailesi de tazminat davası açmış Ankara 12’nci İdare Mahkemesi davayı 2018 senesinde karar bağlamıştı.

Avukat Barış Yıldırım tarafından Mak ailesi adına İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği hakkında açılan 700 bin liralık manevi tazminatında mahkeme her iki kurumun 400 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Ankara Gar Katliamı’nda hayatını kaybeden Tekin Arslan’ın eşi ve çocukları, İçişleri Bakanlığına açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme aileye toplam 350 bin TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Daha önce de saldırıda yaşamını yitiren Mesut Mak'ın ailesi bakanlığa açtığı davayı kazanmış, 2018'de karara bağlanan davada aileye 400 bin lira tazminat ödenmesine karar verilmişti.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağıya kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR