Belediye tarafından yapılan yazılı açıklamada, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanınca yapılan açıklamaların bugün bazı internet sitelerinde "Yeni Hedef Anıtkabir" başlığıyla yayımlandığı hatırlatıldı.

"MECLİS KARARI ANITKABİR'DE KONUTA İZİN ANLAMINA GELMİYOR"


Bahsi geçen açıklama ve haberlerin gerçeği yansıtmadığına vurgu yaparak, "Alınan Meclis kararı, Anıtkabir'de konuta izin vermek değil. Anıtkabir karşısındaki park alanı olarak gösterilen bölümde yer alan var olan askeri lojmanların Milli Savunma Bakanlığının isteği üzerine yapılan plan değişikliğiyle resmileştirilmesi." bilgisine yer verildi.

ASKERİ LOJMAN İÇİN PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMIŞ


Yapılan açıklamada, plan değişikliğinin Milli Savunma Bakanlığının isteği üzerine alındığının altı çizelerek, plan değişikliğinde alanın A ve B olarak tanımlanan iki farklı parsele ayrıldığı açıklandı.

A parselinde hiçbir yapılaşma ve plan değişikliğinin önerilmediğinin vurgulandığı açıklamada, B parseli olarak belirlenen alanın park alanı olmasına karşın üzerinde var olan askeri lojman bulunması nedeniyle mevcut lojmanların daha sonra yıkılma ve benzeri bir durumla karşılaşılmaması için plan değişikliği yapıldığı vurgulandı.

"YALAN YANLIŞ BİLGİLERLE VATANDAŞI KANDIRIYORLAR"


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'te konuyla alakalı, "Yalan yanlış bilgilerle vatandaşı kandırıp, ortalığı karıştırmak adına çaba gösteren ideolojik kafalar yine iş başındalar. Milli Savunma Bakanlığı bizden istedi ve yapıldı. Yapılan da haberde söylendiği şekilde değil. Anıtkabir sınırları dışında yer alan ve mevcutta park alanı olarak ilan edilmesine rağmen orada bulunan 5 katlı askeri lojmanı resmileştirdik" dedi.