Anıtkabir'i senenin ilk altı ayında 2 milyon 259 bin 833 kişi ziyaret ediyor. Yılın her günü çok fazla misafir ağırlıyor. Bu kadar misafirin olmasına rağmen Anıtkabir her zaman düzenli ve temiz. Tabi bunun sağlanabilmesi için gerekli önlemler ve tedbirler alınıyor. Günlük ortalama 10 bin kişinin misafir olduğu Anıtkabir'de hafta sonları bu rakam 15-20 bin kişiye kadar çıkıyor. Son 5 senede çok fazla ziyaretçinin geldiği Anıtkabir, bu senenin ilk 6 ayında 2 milyon 259 bin 833 kişiyi misafir etti.

Anıtkabir senenin her günü düzenli, tertipli ve temiz olması için Anıtkabir Komutanlığı tarafından bir takım tedbirler alınıyor. Temizlik faaliyetleri Anıtkabir kadrosundaki temizlik görevlileri tarafından görülürken ziyaretlerin yoğun olduğu zamanlarda ise özel gezici temizlik birlikleri yardımcı oluyor. Anıtkabir böylece yılın her günü temiz ve düzenli olarak ziyaret ediliyor.

Anıtkabir yakınındaki Barış Parkı'da çok titiz bir şekilde bakıma alınıyor. Park, 25 ülkeyle yurt içinden getirilen ağaç ve bitkilerle süslenmiş durumda. Irk, dil, din ve millet fark etmeden birlikte ve kardeşçe yaşamı andıran parkta 104 türde yaklaşık 50 bin ağaç ve çalı mevcut. Yangın olasılığına karşı son derece güvenlik önlemleri alınan Anıtkabir’de peyzaj faaliyetleri 2 tekniker ve 24 bahçıvan tarafından sağlanıyor.