Angela Merkel Berlin'de karşıladığı Bulgar mevkidaşı Bojko Borissow ile gerçekleştirdiği müşterek basın toplantısında Türkiye hakkında sorulan soruları yanıtladı.

YAŞANANLARN DOĞAL BİR SONUCU

Merkel, "Yaşanılanların doğal bir sonucu olarak Alman askerleri İncirlikten çekildi. Federal parlamentonun askerleri Alman ordusudur. Bu sebepten dolayı milletvekillerimiz istedikleri zaman kendi ordusunu ziyaret etme hakkına sahiptir. Bu hakkın engellenmesi sonucunda İncirlik' ten çıkma kararı verdik. Şimdi ise Ürdün'e taşınma kararı aldık. DEAŞ'a karşı mücadelede koalisyon kuvvetleri ile istişarede bulunarak taşınma süresince nasıl bir katkı verebileceğimizi konuşacağız.

Verilen bu karardan sonra Türkiye ile aramızdaki ziyaret meselesi kalkmış oldu. Bundan sonra Türkiye ile ilgili diğer sorun olan meselelerde görüşmeleri sürdüreceğiz. Türkiye ile alakal çok yakın münasebetlerimiz mevcut. Mültecileri engellemek için sınır güvenliğini arttırarak mülteci sorunları çözülmez. Karşılıklı görüşerek bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışacak ve karşılıklı yardımlaşacağız. İncirlik'ten çıkmamız iki devlet arasındaki ilişkilerin kesilmesi manasına gelmemelidir" dedi.

BULGARİSTAN İLE İLİŞKİLERE DE DEĞİNDİ

Merkel, Bulgaristan'la ilgili ilişkilere de değinerek özellikle Bulgaristan'a Türkiye arasındaki hudut itimatı için ve İnsan kaçakçılığı konusundaki duruşu ve Bulgaristan Schengen üyesi olmamasına rağmen kısıtlı kontrolleri yapmasından dolayı da teşekkür etti.