AYM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından, OHAL KHK’ları ile doğrudan gerçekleştirilen işlemler ve OHAL çerçevesinde yapılan idari işlemler hakkındaki başvurulara dair, toplam 70.771 başvuru, 685 sayılı KHK’nın 1. maddesiyle kurulan Olağanüstü Hâl İşlemleri İnceleme Komisyonuna (Komisyon) ve/veya idari yargı yollarına başvurulmaksızın bireysel başvuru yapıldığı için başvuru yollarının tüketilmemesi sebebiyle kabul edilemez bulunmuş ve bu kararların başvuruculara tebliğ işlemleri yapılmıştır."

AİHM'DE REDDETMİŞTİ

FETÖ'nün hain darbe kalkışmasının ardından ilan edilen OHAL dahilinde, örgütle bağlantısı olan görevliler, KHK'larla görevden ihraç edildi.

12 BİN 600 DOSYA DÜŞTÜ


Görevden uzaklaştırılan isimlerin durağı AİHM oldu. Türkiye'yi mahkum ederek göreve dönmeyi planlayan 12 bin 600 kişinin dosyası düşürüldü.

AİHM, dosyaların düşürülmesine gerekçe olarak kurulan OHAL Komisyonu'nu gösterdi.

BAKANLIK AÇIKLADI


Hususla alakalı açıklama Adalet Bakanlığı'nın internet sitesinden yapıldı.

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklamada, "AİHM, bahsi geçen emsal karar çerçevesinde, KHK ile haklarında işlem tesis edilenler tarafından yapılan başvurularla alakalı olarak kabul edilmezlik kararları vermeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak 31/05/2017 tarihinde ülkemiz aleyhine AİHM önünde bekleyen derdest başvuru sayısı 24.600 iken, 30/06/2017 tarihi itibariyle 12.000'e düşmüştür. Benzer nitelikteki dosyalar hakkında verilecek kararlar sonucu, derdest başvuru sayısının önümüzdeki günlerde daha da azalması beklenmektedir." ifadelerine yer verildi.