Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesinde süren davada Kulaç, savunma hakkı saklı kalmak şartıyla dava dosyaları ve belgelerinin kendilerine ulaşmasından sonra savunma yapacağını beyan etti.

Kulaç'ın avukatı ise dosyaların müvekkiline eksik verildiğini, tekrar tamamının gönderilmesiyle savunma verebileceğinii, dosyada iki farklı ByLock belgesi olduğunu, çelişkilerin giderilmesi gerektiğini ortaya attı.

Mahkeme heyeti Kulaç'tan bir kez daha savunma yapmasını talep etti. Kulaç'ın dosyalar ulaşmadan savunmaya vermeyeceğini söylemesinden sonra mahkeme heyeti, savunma haklarının kötüye kullanıldığını, dava ve yargılama sürecinin uzatılmaya çalışıldığını ve savunma yapması gerektiğini belirtti.

Kulaç'ın yine savunma yapmayacağını söylemesi üzerine mahkeme heyeti kararını açıklamak üzere ara verdi.

Verilen aradan sonra mahkeme heyeti, Kulaç hakkındaki kararını verdi.

Kulaç, "Anayasal düzeni ortadan kaldırma, Cumhurbaşkanı'na suikast ve saldırı, anayasayı değiştirme, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs suçlarından" 4 kez müebbet, ayrıca silahlı terör örgütü üyesi olma suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DAVA SÜRECİ


İstanbul Harp Akademileri Komutanlığında görev yapan Ömer Kulaç, FETÖ'nün darbe kalkışmasında, sözde Yurtta Sulh Konseyi tarafından kendisine verilen "Kırşehir Sıkıyönetim Komutanı" görevini yürütmek üzere 15 Temmuz akşamı Kırşehir'e girmek için İstanbul'dan yola çıkmış, şehir girişinde kolluk kuvvetlerinin "Dur" ikazına uymayarak aracıyla kaçmaya çalışırken Hacıbektaş ilçesinde çıkan çatışmada yakalanmış ve 17 Temmuz 2016'da tutuklanmıştı.