Suudi arabistan' ın başta bulunduğu Körfez ülkelerinin yalnızlaştırma politikası uyguladığı Katar, Amerika Birleşik Devletleri ile yeni savaş uçakları almak adına anlaştı. Washington' da bulunan Beyaz Saray' da  imzalanan sözleşme Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı James Mattis ile Katarlı mevkidaşı Halid bin Muhammed El Atiye arasında imzalandı.

ABD KATAR'A 12 MİLYAR DOLAR TUTARINDA SAVAŞ UÇAĞI SATACAK

ABD, Doha yönetimine 12 milyar dolar tutarında F-15 savaş uçağı temin edecek. Amerikan medyası, Katar' ın imza atılan son anlaşma ile 72 jet alacağını bildirdi.

TRUMP İTİRAF ETMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Katar' ı tecrit hamlesinde düğmeye kendisinin bastığını itiraf etmiş ve Doha yönetimini 'terörizmin sponsoru' olmakla suçlamıştı.

Mevzu bahsi geçen anlaşma, tüm açıklamalara rağmen gerçekleşti. Amerikan tarafı, anlaşma ile 42 eyalette 60 bin kişiye yeni iş olanağı sağlamayı amaçlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, geçtiğimiz sene 21 milyar dolar değerinde uçak satışını onaylamıştı.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ DOHA'DA

Katar ve ABD, Basra Körfezi' nde ortak tatbikata girişiyor. İki Amerikan savaş gemisi, Doha' nın güneydoğusundaki Hamad Limanı' na ulaştı.