Amerikalı Danışman: YPG'yi Sınırdan Çıkaracağız

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Operasyonları Kıdemli Danışmanı emekli Albay Rich Outzen, 'Suriye'de ABD-Türkiye İş Birliğindeki Güçlükler' adlı panelde açıklamalarda bulundu.

Amerikalı Danışman: YPG'yi Sınırdan Çıkaracağız

Amerikalı Danışman: YPG'yi Sınırdan Çıkaracağız

Outzen, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Washington Ofisi (SETA DC) öncülüğünde gerçekleştirilen "Suriye’de ABD-Türkiye İş Birliğindeki Güçlükler" adlı panelde önemli açıklamalarda bulundu.

Suriye'de Türkiye-ABD iş birliğinin olumsuz sonuçlanmasını kimsenin istemediğini ifade eden Rich Outzen, ABD'nin YPG ile olan bağlantısını ''DEAŞ ile mücadelede bir araç'' olarak değerlendirdi.

ABD'nin Suriye'den askerlerini çıkarma kararının operasyonel bulduğunu ve ABD askerinin ilk baştan itibaren DEAŞ ile mücadele için orada olduğunu belirten Outzen, Suriye'den çıkacaklarını, söz konusu çıkmanın ne zaman yapılacağınınsa, uluslararası koalisyonunun ABD çekildikten sonra ne kadar destek sağlayacaklarına ve güvenli bölgenin meydana getirilmesi gibi pek fazla bölgesel faktöre bağlı olduğunu dile getirdi.

Outzen, ''ABD, Suriye'den politikası gereği ayrılmıyor, sadece askerlerini çekiyor.' ifadelerini kullandı.

'YPG'Yİ SINIRDAN ÇIKARACAĞIZ'

Suriye'de Fırat'ın doğusunun bu durumda, siyasi süreçte görüşmelerin bir parçası olmak zorunda olmadığını açıklayan Outzen, ABD ve Türkiye arasındaki 'en büyük anlaşmazlık' olarak değerlendirdiği Fırat'ın doğusuna yönelik ; 'Arapların yoğun olarak yaşadığı yerlerde yerel güvenlik güçleri de Arap olmalı. Bu konuda ABD ve Türkiye hemfikir. Türkiye'nin, sınırındaki YPG güçlerine karşı çok güçlü ve mantıklı bir itirazı var. Sınır bölgesinin tarihine, YPG ile PKK arasındaki ilişki ve PKK'nın yıllardır Türkiye'ye karşı yürüttüğü kampanyaya bakıldığında bu argümana biraz sempati göstermemiz gerek. Ama Türkiye'nin bu sorunu çözmesi ve YPG'yi sınırdan temizlemesi için tek taraflı büyük bir askeri operasyon başlatması mı gerek? Bence gerekli değil çünkü her iki tarafta da başkanların dile getirdiği ve bizim de üzerinde çalıştığımız güvenli bölge bu sorunun çözümü. Güvenli bölgenin doğru bir şekilde uygulanmasını sağlarsak YPG'yi sınırdan çıkaracağız ve ağır silahlar da çıkarılmış olacak.' şeklinde konuştu.

Suriye'nin kuzeydoğusunda yeni bir harita çizmek için uğraştıklarını dile getiren Outzen, 'sağlıklı, birleşik ve demokratik' bir Suriye görmek istediklerini de açıklamalarına ilave etti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri