21 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 27.78°
  • Izmir 31.11°
İmsak 03:51
Güneş 05:42
Öğle 13:16
İkindi 17:13
Akşam 20:39
Yatsı 22:21
BIST101.849
Dolar5,6592
Euro6,3832
Altın259,35

"Altay Tankı" Yapımında Koç'a Ret Kararı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Otokar’ın milli tank Altay tankında teklifini kabul etmedi ve Koç Holding’in iştiraki Otokar’a ret yanıtında bulundu.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Otokar’ın milli tank Altay tankında teklifini kabul etmedi ve Koç Holding’in iştiraki Otokar’a ret yanıtında bulundu.

Otokar'ın dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, SSM'nin "Milli Olanaklarla Modern Tank Üretim Projesi" ile alakalı olarak en son 29 Ağustos 2016'da yapılan özel durum bildirisinde, SSM'ye BAFO (Best And Final Offer/En İyi ve En Son Teklif) sunulduğunun kamuya ilan edildiği tekrarlandı. Yapılan duyuruda, "SSM tarafından şirketimize bugün (dün) ulaştırılan yazıda teklifin idari, mali ve teknik tüm yönleri ile değerlendirildiği fakat fiyatı başta olmak üzere sözleşme şartlarında anlaşmaya varılamaması sebebiyle teklifin uygun görülmeyrek ihtiyacın ihale aracılığıyla giderilmesine karar verildiği açıklanmıştır" denildi. SSM'nin süreçle alakalı duyurularının izlenerek ihale sürecine Otokar tarafından katılma kararı alınması halinde alakalı düzenlemeler uyarınca gerekli duyuruların yapılacağı açıklandı.

ALİ KOÇ: ALTAY'IN SERİ ÜRETİMİ İÇİN GEREKLİ BÜTÜN ALTYAPIYI PLANLAMA VE PROGRAMLAMAYI YAPTIK

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, geçen sene kasım ayında MÜSİAD tarafından yapılan fuarda Altay muharebe tankının prototipinin oluşturulduğunu 250 tanklık ilk seri üretim için son teklifin de verildiğini ifade ederek, "Altay'ın seri üretimi için gerekli bütün altyapıyı planlama ve programlamayı gerçekleştirdik. Düğmeye basıldığı süreden bu yana seri üretim için 18-22 ay arasında Otokar olarak seri üretime geçebileceğiz" şeklinde açıklamıştı. Otokar, Altay tankı için Türk savunma sanayinde 100'ü aşkın şirketle birlikte iş yapıyordu. Otokar'ın verdiği teklif, 250 adet Altay'ın seri üretimi ve bunların Entegre Lojistik Destek faaliyetlerini kapsıyordu.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri