ÜRETİCİYİ YAPILACAK İHALE BELİRLEYECEK

ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) seri üretim sürecinde, tankı geliştirmekte olan OTOKAR ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı' nın (SSM) anlaşamamasından sonra, üreticinin ihale ile belirlenmesine karar verildi.

İhale ile 6 şirket ilgili olup, ihalenin bu hali ile kamuoyunda tartışılması muhtemel olarak düşünülüyor. Bu sebep ile, SSM’ nin daha önceki ihalelerden farklı bir rota izleyerek, özellikle alt yüklenicilere dönük karar süreçlerinde tesirli olabilecek yaklaşık 80 kişiden oluşan bir uzman komisyon kurduğu bildirildi. Bu komisyon her bir şirketin, üretim, finansmanı içinde yeterlilikleri ve ürün kalitesine dönük belirleme yapacak. Seri üretim adına 200 dolayında şirket ile de parça, sistem, alt sistem üretimi konusunda çalışılması gerekiyor. Kamuoyuna yansıyan bilgiler doğrultusunda OTOKAR’ ın görüşme süreçlerinde alt yüklenicilerin toplam maliyet içindeki payının yüzde 70’ ler civarında olduğu saptandı.

ALTAY Tankı seri üretim adına ihaleye çıkma kararından sonra, rekabet ortamını tartışmadan uzak tutmak hedefi ile "komisyon" modeli oluşturuldu. SSM koordinasyonunda düzenlenen bir komisyon, muhtemel katılımcılar ve alt yükleniciler yönünden teknik inceleme yapacak. Komisyonun "yeterlilik" kararı vereceği ve bu yeterliliği alan firmaların ihalenin parçası olacağı kaydedildi. Bilhassa alt yükleniciler açısından yeterlilik almanın önemli olduğu, ihalede alt yüklenicilerin de ana yüklenici açısından "belirleyici" nitelik taşıdığı ifade edildi.