Alman hükümeti, G20 Zirvesi'ne Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'da terör gösterisi yapan PKK yandaşlarına müdahale eden korumalarının gelmemesi yönünde istekte bulundu.

ALMAN SÖZCÜDEN KÜSTAH AÇIKLAMA

Basın toplantısında açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schafer, "Washington'da gerçekleşen olayların içerisinde yer alan kişilerin Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Hamburg'da yanında olmayacağını bekliyouz" ifadelerini kullandı.

"ALMAN YASALARINA UYMALI"

Almanya'da yayımlanan "Die Welt" gazetesinde çıkanhabere göre, Berlin'in koruma ekibinin Türk heyetinden çıkarılması adına Ankara'ya isteğini ilettiği iddialarına dair de "Bu bilgileri ne doğrulayabilirim ne de yalanlayabilirim. Almanya hukuku ve yasalarına uyulmalı" cevabını verdi.

WASHİNGTON'DA NELER YAŞANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları, Mayıs ayındaki Washington ziyareti esnasında, Türk elçiliğinin önünde küfür ve hakaret eden ve terör eylemi yapan hain terör örgütü yandaşlarına müdahale etmişti.

ALMANYA REFERANDUM SÜRECİNDE TÜRK BAKANLARI SUSTURMAYA ÇALIŞMIŞTI

Aynı Almanya, 16 Nisan referandumu döneminde birçok Türk Bakanın programlarını iptal etmiş ve kendi halkıyla buluşmasını engel olmuştu.

Almaya'nın bütün bu çabalarına rağmen Reis-i Cumhur Erdoğan'ın aynı koruma ekibi ile birlikte G20 zirevsine gideceği tahmin ediliyor.