G-20 Zirvesi için 7-8 Temmuz tarihlerinde  Almanya’ ya gidecek olan Recep Tayyip Erdoğan' ın Türk halkı ile buluşmak için düzenlenecek etkinlik bağlamında başvurulan salonlardan olumsuz cevap geldi.

Alman medyasında yer alan haberler doğrultusunda, 7-8 Temmuz tarihleri arasında  Hamburg' da yapılacak olan G-20 Zirvesi' ne katılacak olan Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Almanya' da Türk vatandaşlar ile buluşmak istedi.

Oberhausen şehrindeki König-Pilsner-Arena adına yapılan başvuruda netice alınamadı. Dortmund Westfalenhalle Salonu' nda aynı zamanda yapılacak başka bir organizasyon  adına o gün hazırlık çalışmaları yapılacağı ifade edildi. Salon başvurusunu Ankara merkezli bir firmanın yaptığı iddiası ortaya atıldı.

HENÜZ BAŞVURU YAPILMADI

Alman medyasında yer alan haberlere göre, Almanya Dışişleri yetkilileri yapılması düşünülen etkinlik mevzusunda Türk tarafından henüz bir başvuru yapılmadığını ifade etti. Ankara' dan ise bu konuile  ilgili de henüz bir açıklama yapılmadı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ise kendilerine bu konuda böyle bir bilginin ulaşmadığını ifade ettiler.

KRİZ ÇIKMIŞTI

Nisan ayındaki Anayasa halkoylamasının öncesinde, Türk Milletvekillerinin Almanya' da Türkler ile buluşma talebi, Ankara ve Berlin arasında ciddi bir krize sebep olmuştu. Bu olaydan sonra, Reis-i Cumhur Erdoğan'da Almanya' nın kararını Nazi dönemi uygulamalarına benzetmişti.