Türkiye’de gerçekleştirilmeye çalışılan 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Almanya'dan iltica isteğinde bulunan diplomatik pasaporta sahip 196 Türk vatandaşının yaptıkları başvurular onay gördü.

Federal İçişleri Bakanlığı, iltica başvuruları hakkında yaptığı bilgilendirmede, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra diplomatik pasaportu olan 196 Türk'e Almanya'ya iltica hakkı verdiklerini belirtti.

ALMANYA AÇIKLAMIŞTI

Diğer yandan, Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere, Rhein-Zeitung gazetesinde yer alan konuşmasında, Ağustos ayının bitimine kadar diplomat pasaportu bulunduran toplamda 615 FETÖ mensubunun, 250 hizmet pasaportu bulunduran 365 bireyin Federal Göç ve Mülteci Dairesi’ne (BAMF) iltica isteğini yaptıklarını ifade ederek, ‘Bu rakamlar diplomatların ve hizmet pasaportu sahiplerinin ailelerini de içine alıyor. Bu rakam çok önemli ancak istenilen bir rakam değildir.’ demişti.

Maiziere, BAMF’ın söz konusu başvurular ile ilgili, diğerlerinde görüldüğü gibi yasalar ve hukuk çerçevesinde bir sonuca ulaşılacağını belirtti.

SANA NE OLUYOR ALMANYA?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ ile ilgili açıklamalarında, ‘Terörle mücadele edeceğiz. Yok efendim, 'Onlara Almanya kucak açıyormuş.' 'Evet' açıyor. Bazı Avrupa ülkelerine nerede bir FETÖ'cü varsa sığınıyor. Veriyorsunuz izinleri. Onlara niye sahip çıkıyorsunuz? Bir FETÖ'cüyü tutukladığımız zaman Almanya ilk önce ayağa kalkıyor. Sana ne oluyor’ demişti.