TSK'nın, eli kanlı terör örgütü ile mücadele için gerçekleştirdiği operasyonları bahane eden Alman silah firması Heckler & Koch, 2016 senesinde Türkiye'ye yaptığı silah satışını kesmişti.

Silah satışını durdurmasına bahane olarak Türk hükümeti tarafından alınan silahların, Türkiye içerisinde baskı olarak kullanılmayacağından emin olamadıklarını öne sürmüşlerdi.

PEŞMERGEYE AMBARGO SİLAHI

Bölücü terör örgütü PKK'ya her şekilde destek vermeyi amaç edinen Alman hükümeti, bu seferde Barzani yönetimine arka çıkmaya başladı. Alman ordusu tarafından kullanılan G28 keskin nişancı silahları özel eğitimle beraber peşmergelere ulaştırıldı.

PEŞMERGELER İLE TÜRKLER ARASINDA ÇATIŞMA

Diğer yandan, sözde referandumun yapılmasından sonra Tuzhurmatu'da Peşmerge ile çeşitli gruplar (Türkmen'ler de var) arasında çıkan çatışmada 2 Peşmerge öldürüldü.

Bununla birlikte, Kerkük petrollerinin merkezi yönetime devredilmesine ve referandumda oy kullanan memurların görevinden uzaklaştırılmasına yönelik kararlar alınmıştı.

Irak meclisi, Kerkük petrollerinin merkezi yönetime devredilmesine ve referandumda oy kullanan memurların görevinden uzaklaştırılmasına yönelik kararlar alındı.

Meclis Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Hakim Zamili, gerçekleştirdiği basın toplantısında, ‘Meclis, Kerkük'teki petrol kuyularının merkezi yönetime verilmesine ve referandumda oy kullanan devlet memurlarının görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.’ açıklamasını yaptı.