Almanya'nın Hamburg şehrinde 10 Temmuz'da yapılması öngörülen 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nın engellendiği kaydedildi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hamburg Bölge Başkanı Mustafa Bahtiyar verdiği demeçte, ellerinde olmayan nedenlerden ötürü Hamburg'da yapılması planlanan anma etkinliğini iptal etmek zorunda kaldıklarını, bu sebepten dolayı üzüntülü olduğunu vurguladı.

"15 Temmuz Şehitleri Anma Programı'nı yapmak istediğimiz Laeiszhalle isimli salon ile gerçekleştirilen sözleşmemiz Alman makamları tarafından yapılan yoğun baskılar sebebiyle iptal edilmiştir." ifadesini kullanan Bahtiyar, şehirde başka salon bulma çalışmalarının da yine aynı nedenden sonuçsuz kaldığını belirtti.

Bahtiyar, UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ile yaptıkları görüşmeler sonucunda anma programının başka bir bölgeye aktarıldığını açıkladı.

TÜRKİYE'DE PROGRAM BELLİ OLDU

15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yılında yapılacak olan programa dair bilgileri paylaşan Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla demorkasi nöbeti başlatılacağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katılacağını açıkladı.

ETKİNLİKLER 11- 16 TEMMUZ ARASINDA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsün İbrahim Kalın, 15 Temmuz anma programları 11- 16 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını ifade etti.

"15 Temmuz' un amacı alçak darbe girişiminin nasıl püskürtüldüğünü hatırlamaktır" diyen Kalın, "Yurt dışı misyonlarımız da bununla alakalı programlar yapacaklar" diye belirtti.

İbrahim Kalın' ın beyanlarından satır başları:

15 Temmuz anma programı dahilinde Ankara ve İstanbul' daki etkinliklerin bir kısmına Cumhurbaşkanımız Reis- i Cumhur Erdoğan da katılacak. Meclis' te özel oturum yapılacak.

DEMOKRASİ NÖBETİNE CUMHURBAŞKANI KATILACAK

"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın çağrısı ile o gece tekrar bir demokrasi nöbeti başlatılacak ve Reis- i Cumhur Erdoğan da katılacak."

TERÖRLE MÜCADELE:

Eli kanlı terör örgütü PKK ile mücadele noktasında Türkiye' ye yönelik eleştiri getirenlerin bu katliamlarda sessiz kalmasını da not düşmek gerekiyor. Onlar ne derse desinler biz terörle mücadele konusunda devam edeceğiz." diyerek açıklamalarda bulundu.