Sabah Gazetesi’nde paylaşılan haberde; Almanya, Türk asıllı fakat Alman vatandaşları tarafından kurulan Alman Demokratlar Birliği (Allianz Deutscher Demokrat/ADD) Partisi'nin çalışmalarına ket vurmak için uğraşıyor.

Parti kurulduğundan bugüne dördüncü defa banka hesaplarının kapatılması ve bunun Kuzey Ren Vestfalya'da bugün yapılacak eyalet seçimlerinden önce olması ise bu durumun bilinçli bir şekilde yapıldığının kanıtıdır.

Almanya’daki Türk partisinin Genel Sekreteri Halil Ertem, seçim kampanyasında bulunurken zorluk yaşadıklarını ve siyasi müdehaleler ile karşılaşmalarına rağmen seçime girmekten vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Almanya'da bulunan Türk bankaları da dahil olmak üzere tüm bankalar tarafından parti adına hesap açılmadığını ve bununla da kalınmayarak 4' üncü defa banka hesabının sebep gösterilmeden sonaerdirildiğini ve banka çalışanlarından partiye destek olanların ise işten çıkarıldığını belirtti.

HALİL ERTEM

"Faturaları öderken kendi bütçemizden ödüyoruz. Aidatları ödemede büyük sıkıntı yaşıyoruz. Yardım ve destek kesinlikle söz konusu değil. Kapı kapı dolaşıp, tek tek dolaşıp para toplamak mecburiyetinde kalıyoruz." dedi.

Banka hesabı olmadığından dolayı seçim kampanyası yapmakta zorluk çeken ADD'nin sesini gençlerin ve kadınların şehir içinde kendi çabalarıyla kurdukları stantlar ile duyurmaya çalıştığını belirten Ertem, parti faaliyetlerini genelde sosyal medya üzerinden yürüttüklerini ifade etti.