Alman polisinin, G 20 Liderler Zirvesi'nde yaşanmış olan şiddetli olaylar ile alakalı yaralıların ve gözaltı rakamları açıklaması yapıldı. Açıklamaya göre, zirveye karşı olan gösteride yaralı polis rakamı saat 09:00’dan itibaren 213'e, gözaltında bulunan göstericilerin sayısı ise 265'e yükseldiği açıklandı.

Almanya, Hamburg'daki göstericilere merkez üssü olan Schanzenviertel alanında dün gece yaşanmış olan kanlı olaylarda gösterici taraflar molotofkokteyli, demir çubuk, yön levhası, taş ve şişeler ile polise ve çevrede bulunan işyerlerine saldırı eyleminde bulundu.
Ellerde demir sopa ve molotofkokteyli ile göstericiler alandaki bazı konutların çatılarına kaçarak Almanya özel kuvvetler polisleri bölgeyi kontrol altına almayı başardı. Aşağı yukarı 500 göstericinin bir dükkanı yağmalaması sonrasında yakarak olay yerinden uzaklaştı.

ŞİDDETLİ OLAYLAR YAŞANMAYA DEVAM EDİYOR

Polisin açıklamasına göre ise, dün gece gerçekleşen eylemlerde 63 kişi gözaltına alındı ayrıca 14 kişi tutuklaması yapıldı, gösterilerin bugün de dünkü kadar şiddetli olacağı yönünde haber aldığını belirtti. Olaylar sırasında yaralanmış olan göstericilerin rakamı ile alakalı net bir açıklamada bulunulmadı.
Almanya, Hamburg şehrinde G 20 Liderler Zirvesi’nden öncesinde başlamış olan polisler ile göstericiler arasındaki tartışmalar çatışmaya dönmüştü şu an hala sürüyor. Cuma günü kanlı olayların yaşamış olan Schanzenviertel semti göstericilerin bu gece de şişe ve taşlar ile polise saldırdığı bilgisi alındı.