25 Ağustos 2019
  • Istanbul 32.22°
  • Ankara 31.11°
  • Izmir 36.11°
İmsak 04:43
Güneş 06:16
Öğle 13:11
İkindi 16:56
Akşam 19:57
Yatsı 21:23
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın283,01

Almanya Meclis Başkanvekili Claudia Roth, YSK'nın Kararını Savaş İlanı Olarak Değerlendirdi

YSK'nın şaibeli olan İstanbul seçimini iptal etmesine Almanlar tahammül edemedi. Almanya Yeşiller Partisi'nin Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth, "Bu, (Türkiye'de) demokrasiden arta kalanlara karşı bir savaş ilanıdır" dedi.

Almanya Meclis Başkanvekili Claudia Roth, YSK'nın Kararını Savaş İlanı Olarak Değerlendirdi

Almanya Yeşiller Partisi'nin Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth, YSK'nın İstanbul'daki seçimleri iptal etme kararına """ dedi.

Die Welt'in haberine göre Roth, YSK'nın kararını "son derece endişe verici" gördüğünü ifade etti. Roth aynı zamanda bu kararın "tepeden gelen büyük baskı sonucu" verildiğini söyledi.

Yeşiller Partisi'nin eski Eş Başkanı, Federal Meclis üyesi Cem Özdemir de gene Twitter üstünden yaptığı açıklamada, "İstanbul'da seçimin mağlubu Erdoğan, önce avukatlarının Öcalan'ı ziyaretlerine onay verdi ardından da seçimi iptal ettirdi. Kürt seçmenden oy beklentisinde ve muhalefeti de bölmek istiyor. Fakat Kürtler satılık değil. Otoriter Erdoğan ve AK Parti'nin panik hali hissedilebiliyor" dedi.

Özdemir mesele ile alakalı bir başka tweetinde de, "Demokrasi, sonuç kendi istediğin biçimde çıkıncaya dek seçimlerin tenilenmesi manasına gelmez. Erdoğan'ın İstanbul'da hareket alanı kalmadı. Bu tam da 'tilki ulaşamadığı üzüme koruk der' deyimine uyuyor" sözlerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas mesele ile alakalı olarak "İstanbul'daki seçimin tekrarlanması kararı, bizim için şeffaf değil ve anlaşılmaz. İstanbul'da kimin belediye başkanı olacağına sadece Türk seçmenlerin iradeleri karar verebilir" biçiminde bir sosyal medya paylaşımı yaptı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri