Hükümet adına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schäfer, Berlin'de kurulan, kadın ve erkeklerin beraber ibadet ettikleri İbn-i Rüşd-Goethe adlı sözde camiye karşı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın eleştirilerine saygısızca bir yanıt verdi.

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ'NDEN KÜSTAH AÇIKLAMA: BU DEVLETİN İŞİ DEĞİL

Sözcü, "Almanya'da gerçekleşen insanların, dinlerini özgürce yaşama ve fikirlerini açıklama haklarını engellemeyi amaçlayan açıklamalara kesin bir şekilde karşı olduklarını" ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Schäfer, "İnsanların dinlerini, nerede, nasıl, ne zaman ve ne biçimde yaşayacakları devletin işi değildir" dedi. Din özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu belirten sözcü, Federal Hükümet'in bu hakkı korumak için emek harcadığını vurguladı.

ALMAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ŞAŞKINLIK DUYUYORUZ

Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada da, 'yurtdışından gelen böylesi bir açıklamadan dolayı hayretler içinde kalındığı' aktarıldı. Almanya içerisinde barışı tehlikeye sokacak demeçlerin kabullenilemeyeceğinin altı çizildi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü bunun dışında Almanya'daki Diyanet Türk İslam Birliği DİTİB görevlileriyle görüşmeler yaparak, Federal Hükümet'in konuya dair duruşunun net şekilde iletileceğini belirtti.

"GÜLEN YAPILANMASININ BİR PROJESİ"

Diyanet İşleri Başkanlığı, Berlin'de kadın ve erkeklerin beraber ibadet ettikleri sözde camiyi eleştirmiş, caminin, 'Gülen yapılanmasının bir projesi olduğunu' ifade etmişti.