Almanya'daki seçim propagandaları, siyasilerin ağzına vurdu. Merkel'in Türkiye-AB konusundaki açıklaması, Cem Özdemir'in ihanet haykıran söylemi derken en son patavatsızlığı Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel gerçekleştirdi.

İŞGAL EDECEK DEĞİLİZ

Gabriel, Türkiye’yi, Die Welt muhabirinin serbest bırakılmasına zorlamak için Alman hükümetinin elinde sadece ekonomik ve diplomatik araçlar bulunduğunu söyleyen Gabriel bu yollarla Türkiye'yi baskılayacağını dile getiriken , “Sonuçta Türkiye’yi işgal edecek değiliz" sözlerini densizce dile getirdi.

Merkel'in Bakanı'ndan densiz açıklama

ERDOĞAN'I DİKKATE ALMAMAK DAHA İYİ

Dışişleri bakan'ın skandalı bununla da yetmedi, küstah sözlerin devamını getirmiş halde. Önce "Türkiye'yi işgal etmeyeceğiz" dedi. Sonra sözde gözdağı vermeye çalışan Gabriel, devamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de “Uzun süre ona karşı mantıklı bir tutum sergilemeye çalıştık. Bazen belki de onu çok fazla dikkate almamak daha iyi” diye densizce ifadelerde bulundu. Alman Bakan küstahlığına devam etti.

Almanya'nın küstah tutumuna ilişkin herhangi açıklama yapılmazken, seçim sonrasında nasıl bir Türkiye-Almanya diyaloğu olacğı merak konusu. Bu densizce açıklamalara Türkiye Dış işleri Bakanlığı ne yanıt verecek merak ediliyor.