Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Almanya'da bir haber ajansına yaptığı röportajda, Alman askerlerinin İncirlik üssünden Ürdün'ün Al Azrak üssüne intikal edilmesine dair net bir tarih vermenin mümkün olmadığını açıkladı.

Bu husuta kendileri adına, Alman askerlerinin uçuş yapamadığı zamanın en aza indirilmesi ve askeri birliğin güvenliğinin mühim olduğunu belirten Leyen, "Haziran bitimine dek DEAŞ karşıtı koalisyonun uçuş planında bulunuyoruz." açıklmasını yaptı.

Sonrasında yakıt ikmal uçaklarını en hızlı bir biçimde Ürdün’e aktaracakalrını söyleyen Leyen, bu uçakların temmuz ayının ortalarından sonra yeniden görev yapabileceğini belirtti.

Tornado keşif uçaklarının ve bu uçakların kaydettiği görüntülerinin incelendiği teknikekipmanın götürülmesinin ise karmaşık olduğunu ifade eden Leyen, “Bu 2 ay, ağustostan eylüle dek devam edecek. Planlamalara göre tornado keşif uçakları ekim ayında tekrardan uçuşlarına devam edecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, Alman milletvekilerinin üste bulunan Alman askerlerini ziyaret etmesini kabul edilmemesinin ardından Alman hükümeti askerlerini üsten çekme kararı almıştı.

Merkel ne demişti:

YAŞANANLARN DOĞAL BİR SONUCU

Merkel, "Yaşanılanların doğal bir sonucu olarak Alman askerleri İncirlikten çekildi. Federal parlamentonun askerleri Alman ordusudur. Bu sebepten dolayı milletvekillerimiz istedikleri zaman kendi ordusunu ziyaret etme hakkına sahiptir. Bu hakkın engellenmesi sonucunda İncirlik' ten çıkma kararı verdik. Şimdi ise Ürdün'e taşınma kararı aldık. DEAŞ'a karşı mücadelede koalisyon kuvvetleri ile istişarede bulunarak taşınma süresince nasıl bir katkı verebileceğimizi konuşacağız.