Alman medyasında yer verilen haberlere göre; MİT, Almanya'da yaşayan FETÖ yandaşlarına karşılık casusluk faaliyetinde bulundu. MİT elde ettiği bilgileri Şubat ayında gerçekleşen Münih Güvenlik Konferansı sırasında, Alman Federal Haber Alma Servisi'ne (BND) iletti.

Listede Almanya'da oturan 300 FETÖ taraftarı ile 200 kadar dernek okul ve benzeri kurumun isimleri bulunuyordu. İddiaya göre; listedeki isimlerin açık adres, cep ve sabit telefon numaraları ile gizli çekilen fotoğrafları da dosyada yer alıyordu.

BND Başkanı Bruno Kahl, kendisine verilen dosyaları Alman Hükümeti, Anayasayı Koruma Teşkilatı, Federal Savcılık, Federal Asayiş Dairesi, polis ve eyaletlerin Anayasayı Koruma Teşkilatları'na (LKA) iletti.

MİT TARAFINDAN İZLENDİKLERİ HAKKINDA UYARILDI

Alman medyasına yansıyan haberlerde, Aşağı Saksonya ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinin, Türkiye'nin verdiği listede yer alan kişileri "MİT tarafından izlendikleri" konusunda uyardığı öne sürülüyor.

Adı açıklanmayan bir LKA sözcüsü, bu kişilerin Türk topraklarına girmesi durumunda sıkıntı yaşayabilecekleri konusunda uyarıldığını söyledi. Kuzey Ren Vestfalya polisi ise, bu durumun Almanya'daki Türk temsilciliklerinde de yaşanabileceğine dikkat çekerek, buralara girilip girilmemesi kararının iyi değerlendirilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

HENÜZ İKNA OLMADILAR

BND Başkanı Bruno Kahl, geçen günlerde Spiegel dergisine verdiği mülakatta, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna Almanya'yı ikna etmeye çalıştığını, ancak kendilerinin henüz buna ikna olmadıklarını söylemişti.

 

Kaynak: Sabah