Almanya’nın askerleri İncirlik'ten çıkmaya başlamasının yönünde öne sürülen iddialar bulunuyor. Der Spiegel'in ortaya atmış olduğu iddialara göre, İncirlik'ten ilk seviyede Alman askerlerine ait ikmal uçakları Ürdün'deki askeri üsse taşınması olacağı ifadeleri yer aldı.

Der Spiegel, terör örgütü DEAŞ'a karşı Amerika Birleşik Devletleri liderliği kapsamında kurulmuş olan uluslararası koalisyona istihbarat uçuşları ile destek sağlamakta olan Almanya'nın Ürdün'deki askeri üsse bugün öğlen saatleri sırasında itibaren taşınılmaya başlandığı yönünde yazı yazdı.

KADEMELİ OLARAK TAŞINACAKLAR

Alman Kabine, İncirlik Üssü’nde görev yapmakta olan Alman askerlerinin geri çekilmesine ilişkin Haziran aylarının başında Meclis'te yapılmakta olan oylama karşısında ile kabulü edilmişti.
Bu haberde yer alan bilgiye göre, taşınılmasına ilişkin işlemlerin seviyeli olarak gerçekleşeceği söylendi.

ALMAN VEKİLLERE İZİN VERMEMİŞTİK

Almanya'nın İncirlik'te bulunan askerlerinin çekilme tartışması, Türkiye ile Almanya aralarında yaşanan gerginliğin ardından başladı. İncirlik'i ziyaret etmek istemiş olan Almanya’nın milletvekillerine ülkemiz izin vermemişti.

461 OYLA ONAYLANMIŞTI

Hükümette yer alan Hristiyan Birlik partileri ve Sosyal Demokrat Partinin, Alman askerlerinin İncirlik’ten giderek Al Azrak üssüne yerleşmesi şeklinde verdiği önerge 85’e karşı 461 oyla onaylandı. Toplam 569 milletvekilinin yer aldığı oylamaya 23 milletvekili çekimser oyu verdi.