Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman milletvekillerinin İncirlik üssü’ne gelişi konusunda, “Mevcut durum itibariyle Alman vekiller İncirlik üssü’ne değil, Konya’daki NATO üssüne gelip ziyaret gerçekleştirebilir” şeklindeki kararı açıkladı.

Dış İşleri Bakanı Çavuoğlu ve beraberinde Almanya Dış İşleri Bakanı Sigmar Gabriel bire bir ve gruplar arası toplantılar sonrasında birlikte basın açıklaması yaptı.

TÜRKİYE DÜŞMANLARINA YURT OLMAYIN!

Toplantıda Alman milletvekillerinin ziyaret talebi sonrasında başlayan gerilim hakkında görüşüldüğünü dile getiren Çavuşoğlu, meselenin Brüksel’deki NATO buluşmasında iki ülkenin cumhurbaşkanları nezdinde görüşüldüğünü de “Brüksel buluşmasında Sayın Cumhurbaşkanımız ile beraber Şansölye Merkel’e sunduğumuz teklif, Konya’da bulunan NATO üssünün Alman vekillere açılması yönünde olmuştur.” sözleriyle anımsattı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Almanya’daki durumunu hatırlatan Çavuşoğlu, Almanya Dış İşleri Bakanı Gabriel ile FETÖ unsurlarının Almanya’ya girişinin bir sorun olduğunu ve teröristler için bir barınma yeri olmaktan çıkarılması gerektiği, darbeye kalkışanların Türkiye’ye iadesi hususunda görüştüğünü de açıkladı. İki ülke arasındaki anlaşmalar gereğince bu kişilerin iadesinin talep edildiğini belirten Bakan, Almanya’nın Türkiye düşmanlarına kucak açmaması gerektiğini belirtti.