Alman Dışişler Bakanı krizi çözebilmek adına Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.Bakan Gabriel'in gelişi ise Pazar günü ile Çarşamba günü arasında gerçekleşecek.

Alman basınından Die Welt, Gabriel’in Türkiye’ye gelişinden önce tehdit içerikli haber yayımladı.

Die Welt’in haberine göre Almanya Türkiye’yi AB ve NATO üzerinden ekonomik ilişkilerde baskı altına almaya çalışacak.

Die Welt’in haberine göre:

Alman Dışişleri Bakanı’nın ziyarette İncirlik meselesine yönelik kalıcı çözüm önerisi sunacağı ve Türkiye’nin bunu kabul etmemesi durumunda Almanya'nın Türkiye’yi ikaz edeceğini belirtti.

S. Gabriel'e Alman tarafının “Başkent Ankara'ya gitme” gibi bir söylemde bulunduğu, Bakan Gabriel'in ise Başkent Ankara ile köprülerin atılmasını engellemek adına son kez anlaşma yoluna gitmek istediği öğrenildi.
Türkiye ile arasında yaşanan her anlaşmazlıkta Almanların İncirlik’i ziyaret etme isteklerinin kabul görmemesi, Alman hükümetini iç siyasette zorda bırakıyor. Bu sebeple Bakan Gabriel’in isteği Alman milletvekillerine bir defaya has ziyaret izniyle kısıtlı kalmaması.

ALMANLARIN ZİYARET SINIRI

Alman hükümeti, milletvekilleri adına iki veya üç hafta önceden beyan etmek koşuluyla, genel bir ziyaret imtiyazının olmasını istiyor. Türkiye’nin imtiyaz konusundaki tutumu sebebiyle Almanlar ziyaretten pek umutlu değiller.

TÜRKİYE- ALMANYA ARASINDA İNCİRLİK KRİZİ:

Türkiye Uzmanı Schulz “ Başkent Ankara açısından sorunun geçtiğimiz seneki darbe teşebbüsünün ardından Alman topraklarına sığınan darbeciler olduğunu” ve Türkiye'nin “ iltica isteminde bulunanlar konusunda söz hakkı tanınmasına karşın, Almanya’ya İncirlik'i ziyaretinize izin verelim' söyleminde bulunduğunu belirtti.
Schulz, Alman hükümetinin bu gibi bir anlaşma kesinlikle yoluna gitmemesi gerektiğini beyan ederek açıklamalarını sonlandırdı.

Almanya ise yeni İncirlik arayışında.